Закреп у немовляти.

Закрепом називається порушення функції кишківника, при якому зменшується кількість дефекацій (випорожнень) або ущільнюється консистенція калу, що призводить до утрудненої і болючої дефекації, навіть якщо частота її не відрізняється від норми.
В нормі у дитини раннього віку, що знаходиться на грудному вигодовуванні, дефекації, як правило, відбуваються після кожного годування, з віком стають рідшими.
З введенням прикорму кількість дефекацій скорочується до одного-двох разів на день.
У віці до 7 років дитина повинна випорожнюватися не менше 6 разів на тиждень, а з 7-річного віку стілець в нормі може бути через день.
Причини запорів у дітей:
Причинами закрепів у дітей раннього віку можуть бути: генетична схильність, особливості харчування матері з недостатньою кількістю клітковини в їжі, недостатність функції щитоподібної залози, штучне годування дитини сумішами з вмістом заліза, рахіт, м'язова гіпотонія, непереносимість білків коров'ячого молока, неврологічна патологія.
Закрепи у грудних дітей найчастіше носять функціональний характер, тобто не є наслідком будь-яких серйозних анатомічних або запальних порушень.
Лікування
Якщо дитина перебуває на природному вигодовуванні, лікування закрепів у дитини проводиться шляхом корекції раціону харчування матері (введення їжі, багатої на клітковину - овочів, фруктів, злаків) і застосуванням м'яких проносних засобів, що містять цукор лактулозу, а також пробіотиків - препаратів, що містять молочнокислі бактерії.
Дітям з закрепами, які знаходяться на штучному вигодовуванні, проводиться дієтична корекція сумішами, які містять добавки у вигляді пробіотиків, лактулози, олігосахаридів, камеді (клейковина плодів ріжкового дерева). Застосування цих добавок робить хімус більш об'ємним і пухким.
До застосування у дітей раннього віку дозволені тільки м'які проносні засоби у вигляді препаратів лактулози. Іноді є необхідність застосовувати механічні засоби: газовідвідна трубка, очисна клізма, гліцеринові свічки.
Ці прийоми повинні використовуватися тільки ситуаційно, як засобуи «швидкої допомоги».
Дитина з функціональними закрепами, як правило, добре росте і розвивається, має хороший апетит і збільшення маси тіла.
Важливо! Якщо у дитини раннього віку стілець відсутній по кілька днів і при цьому дитина погано набирає вагу, у нього відзначається здуття живота, занепокоєння, може бути блювота і анемія - це привід звернутися до лікаря, тому що перераховані вище симптоми можуть бути проявом серйозної вродженої патології кишківника, що вимагає хірургічної корекції.
Дмітрякова Галина Миколаївна,
міський дитячий гастроентеролог,
асистент кафедри дитячих хвороб ФПО ЗДМУ