Сайт підтримується
провідними фахівцями кафедр
Запорізького державного
медико-фармацевтичного університету

    Вульвіт у дітей

     
     Однією з найпоширеніших гінекологічних проблем у дівчаток є вульвіти і вульвовагініти.  Це пов'язано з тим, що маленькі діти часто контактують з фекаліями і брудом, а їх імунна система недостатньо сформована, щоб побороти розвиток інфекції.
     
     Вульвіт - це запалення жіночих зовнішніх статевих органів: клітора, великих і малих статевих губ, зовнішнього отвору сечовипускального каналу і присінка піхви.  У більшості випадків відбувається поєднане запалення вульви і піхви - вульвовагініти.
     
     Чому ж виникає вульвіт?
     Це пов'язано з анатомо - фізіологічними особливостями статевої системи у дівчаток.  При народженні статеві органи у них стерильні.  І лише до кінця першого тижня життя відбувається заселення умовно - патогенної мікрофлори.  Вміст піхви мізерне, реакція піхвового вмісту слаболужна.  В мазку присутні коки і палички, лактобактерії, які виділяють молочну кислоту відсутні до початку статевого дозрівання.  Піхвова середа стає кислою до 13 -14 років і лише тоді мікрофлора піхви стає схожою з мікрофлорою жінок репродуктивного віку.
     
     У більшості випадків причиною вульвітів є інфекції, при цьому не тільки бактеріальні, а й викликані вірусами і грибами.
     
     Як передається інфекція?
     В період новонародженості найчастіше відбувається трансплацентарний шлях передачі інфекції, внаслідок проходження через інфіковані пологові шляхи матері.  У більш старшому віці домінує контактно - побутовий шлях передачі через порушення правил особистої гігієни і використання загальних предметів ужитку.  У підлітковому віці однією з причин є ранній початок статевого життя, і передача інфекції відбувається статевим шляхом.
     
     Також однією з причин вульвіта є глистяні інвазії при ентеробіозі, внаслідок постійних розчісувань і мікротравм.  Грибкове ураження вульви виникає через тривалий прийом антибактеріальних препаратів, при цукровому діабеті, імунодефіцитних станах.
     
     Не так часто зустрічається атопічний вульвит, який виникає через алергічну реакцію на миючі засоби, підгузки, прокладки, або при вживання будь - яких продуктів, які є алергенними для дитини (часто зустрічається при введенні нового прикорму).
     
     Не варто також забувати про те, що часте завзяте підмивання дівчинки, підгузки і носіння неякісної білизни може призвести до даної патології.
     
     Які симптоми вульвітів?
     При огляді можна побачити почервоніння і набряк зовнішніх статевих органів.  Дитину турбує свербіж і печіння в цій області, біль стає інтенсивніше під час акту сечовипускання.  При вульвіті можуть спостерігатися виділення з піхви.  Зазвичай білі прозорі, але в залежності від причини і збудника вони можуть бути різної консистенції, кольору і запаху.  Можливе підвищення температури тіла, порушення загального стану дитини.
     
     Діагностика вульвітів
     Діагностує зазвичай вульвіт лікар - педіатр, але лікувати таку дитину повинен дитячий гінеколог.  Він проводить загальний огляд дівчинки, при необхідності використовує інструментальні методи дослідження.
     
     Для виявлення причини призначається ряд лабораторних обстежень:
     
     - дослідження мазка з піхви на мікрофлору;
     
     - дослідження зіскрібка методом ПЛР при підозрі на специфічну етіологію захворювання;
     
     - загальний аналіз сечі і крові;
     
     - аналіз крові на цукор;
     
     - аналіз калу на яйця глистів;
     
     - відбиток на ентеробіоз;
     
     - аналіз калу на дисбактеріоз;
     
     - алергопроби.
     
     
     
     Як лікувати вульвіт?
     Для того, що б правильно лікувати вульвіт, перш за все, потрібно визначити причину його виникнення.  У цьому вам допоможе дитячий гінеколог, який підбере вашій дитині правильну терапію і дасть відповідні рекомендації.
     
     Перше з чого потрібно почати лікування в гострий період це постільний режим і правильне харчування.  Потрібно виключити з раціону продукти, які мають подразливий ефектк на слизову вульви (копченості, смажене, солодощі, цитрусові та ін.) У раціоні потрібно збільшити вживання кисломолочних продуктів і варених овочів.При алергічному вульвіті і призначається гіпоалергенна дієта.
     
     Важливу роль в лікуванні вульвиту має місцева терапія.  При цьому застосовують місцеві антисептики і настої трав у вигляді ванн і примочок.  Використовують наступні засоби: антисептичні розчини для промивання статевих органів з фурациліном, мірамістином, хлоргексідіном, а також ванночки з ромашкою, чередою, корою дуба, календулою.
     
     Якщо лікар підозрює алергічну природу вульвиту і в разі якщо свербіж дуже турбує і не дає дитині спати, то призначаються антигістамінні препарати.
     
     При важкій формі і яскраво вираженому перебігу захворювання призначаються антибактеріальні і гормональні мазі, які підбирає лікар індивідуально в кожному конкретному випадку.  При кандидозному вульвиті лікар призначає системні протигрибкові препарати у віковій дозі і паралельно протигрибкові мазі для обробки місць запалення.  При наявності специфічної інфекції у дитини, призначається певна терапія, в залежності від збудника.  Якщо у дитини виявляють гельмінтів, то призначаються антигельмінтні препарати.
     
     Як же вберегти дівчинку від вульвіту?!
     Отже, як згадувалося вище, вульвіт частіше зустрічається у дітей до року.  Тому в цьому віці потрібно приділяти підвищену увагу гігієні дівчинки.
     
     - гігієнічні процедури повинні проводиться щодня;
     
     - підгузки потрібно міняти відразу після їх забруднення;
     
     - статеві органи промивати в напрямку «спереду назад», щоб не занести інфекцію;
     
     - мило використовувати тільки дитяче і не частіше 3 разів на тиждень;
     
     - не використовувати ароматичні креми і масла;
     
     - виділити дитині окремо рушник, мило, мочалку;
     
     - навчити дівчинку правилами особистої гігієни, навчити її щодня міняти нижню білизну;
     
     - стежити за тим, щоб дитина не носила тісну нижню білизну, штани, джинси;
     
     - нижня білизна має бути з натуральних тканин, ніякої синтетики.
     
     І пам'ятайте, що ви несете відповідальність за здоров'я вашої доньки і, дотримуючись цих правил, ви допоможете уникнути неприємних наслідків для здоров'я вашої дочки в майбутньому.
     
     
     
     Сулейманова Гюнай Міраламовна
     
     кафедра дитячих хвороб ЗДМУ

    Хвилина позитиву

    Кроки до здоров'я

    Соціальний проект
    для дітей і батьків, майбутніх мам,
    лікарів.

    Сайт супроводжується провідними фахівцями кафедр
    Запорізького державного медико-фармацевтичного університету

    Ми:    babykrok@gmail.com

    Задати питання
    Всі права захищені © Кроки до здоров'я