Сайт підтримується
провідними фахівцями кафедр
Запорізького державного
медико-фармацевтичного університету

  Вагітність у військовий час: особливості 

   
  Вагітність – це дуже особливий і важливий період у житті кожної жінки. Це період надії, період хвилювань за своє здоров’я та здоров’я майбутньої дитини.
  Але що робити та як правильно себе поводити, коли цей надзвичайний період протікає в умовах кровопролитної та жорстокої війни, коли рівень стресу підвищується з кожним днем?  Звичайно,  кожна жінка повинна обирати для себе те, що вона вважає буде найправильнішим. 
  Отже, нижче викладені основні рекомендації щодо збереження і виношування вагітності під час воєнного стану
  1. Якщо ви знаходитесь у місці, де ведуться бойові дії, або ситуація у вашому місті нестабільна – за можливості, потрібно евакуюватися. Так ви убезпечите себе від зайвих стресів.  Евакуюватися можна потягом або власним автомобілем. Якщо ви обираєте автомобіль, i час вашої поїздки буде більше 3-х годин, ви маєте обов’язково робити зупинки, для того щоб змінити своє положення, бажано трохи походити. Це знизить ризики тромбоутворення. 
  Щодо місця куди евакуюватись – основним критерієм для вагітної жінки є наявність пологового будинку або лікарні у доступі.
   
  2. Вагітні, які вирішили залишитись  - повинні знайти безпечне місце свого перебування, з доступом до повітря, води та їжі. 
   
  3. Жінки, які не встигли стати на облік, можуть це зробити у будь-якій жіночій консультації на всій території країни. Потрібно мати лише паспорт. Вагітні, які вже визначились зі своїм лікарем повинні тримати зв'язок з ним на протязі всієї вагітності. 
   
  4. Щодо харчування вагітних.  За можливості, харчування повинно буди збалансованим. Обирайте сезонні, місцеві овочі і фрукти. Надавайте перевагу овочам. Бажано вживати крупи – це поживно і корисно. Крупи багаті на клітковину, вітаміни та мінерали, це саме те, що потрібно для повноцінного розвитку малюка. Вживання м’яса  - більшість вагітних, особливо на першому триместрі, не можуть їсти м’ясні страви, в такому випадку білок можна отримати з молочних та кисломолочних продуктів, бобових. 
  Вагітна повинна пити достатньо чистої води. Потрібно орієнтуватись по власним відчуттям, але вживати не менше 1-1,5 л води на добу. 
  Категорично не можна вживати газовані напої, занадто жирну, солону та копчену їжу. Обмежити солодощі та мучні вироби. 
  Вагітній можна до 2 чашки кави на день та небагато гіркого шоколаду. 
   
  5. Знайдіть в аптеці будь-які вітаміни для вагітних, які мають у складі фолієву кислоту 400 мкг.  Для зниження рівня тривоги та стресу рекомендовано приймати валер’яну, препарати магнію та вітаміни групи В.  Якщо вже є призначення лікаря  - дотримуйтесь їх!
   
  6. Кожна вагітна жінка, особливо на терміні вагітності більше 26 тижнів, повинна мати сумку з речами на випадок пологів. Акцентувати увагу необхідно на засобах гігієни для матері та малюка, на медикаментах та інших речах, які можуть знадобитися, 
  якщо народжувати доведеться не в лікарні. 
  Документи 
  Гігієнічні засоби для мами та малюка (2-3 памперси)
  Мило, бажано рідке
  Медикаменти (протибольові, антибіотики, дез.розчини)
  Запасний одяг
  2-3 пелюшки, одна тепла
  Одяг для дитини питна вода (мінімум 1 л)
  Одноразові рукавиці 
  Нитки(товсті), ножиці.
   
  7. Особливе значення має психологічна підтримка вагітної жінки членами родини! За можливості, робіть 2-3 годинну перерву між переглядом новин. Відволікайтесь на домашні справи, улюблену книжку, музику та фільм. Якщо є можливість, виходьте на свіже повітря на недовгу прогулянку. Пам’ятайте, що ви несете відповідальність ще за одну людину!
  Отже, такі нескладні поради допоможуть знизити рівень стресу у майбутньої мами, зберегти вагітність та виносити здорову дитину, яка буде жити у вільній країні! Слава Україні!
   
  Сквабченко Катерина Анатоліївна, 
  лікар-інтерн педіатр 2-го року навчання
  (керівник-асистент кафедри дитячих хвороб, PhD Городкова Ю.В.)
   

  Хвилина позитиву

  Кроки до здоров'я

  Соціальний проект
  для дітей і батьків, майбутніх мам,
  лікарів.

  Сайт супроводжується провідними фахівцями кафедр
  Запорізького державного медико-фармацевтичного університету

  Ми:    babykrok@gmail.com

  Задати питання
  Всі права захищені © Кроки до здоров'я