Стороннє тіло в дихальних шляхах у дитини
Коли виникає?
Запідозрити наявність стороннього тіла в дихальних шляхах дитини можна при різкому виникненні дихальних розладів (кашель, зміни голосу, затруднене дихання) на фоні повного здоров’я й найчастіше під час прийому їжі або гри з дрібними предметами. Саме у дітей раннього віку трапляється попадання сторонніх тіл у дихальні шляхи дуже часто – до 98% всіх випадків.
Чим загрожує?
В залежності від розміру та рівня обструкції (гортань чи трахея, бронх) - спостерігається часткове порушення прохідності дихальних шляхів чи повне перекриття дихальних шляхів, що відповідно призведе до відсутності дихання і швидкої смерті.
Невідкладна допомога.
Поки дитина ефективно кашляє (повністю в свідомості, гучний кашель, робить вдих перед кашлем, може плакати або говорити), ніяких маневрів не потрібно. Заохочуйте дитину відкашлятись і продовжуйте стежити за станом дитини, заспокоюючи її.
Якщо кашель у дитини стає неефективним (порушується свідомість, тихий кашель, неможливість дихати або говорити, ціаноз – посиніння шкіри), покличте на допомогу з оточуюючих і визначте – чи в свідомості дитина. Ваш помічник повинен викликати швидку допомогу, бажано по мобільному телефону через функцію динаміка-гучномовця, диспетчер надасть Вам вказівки з невідкладної допомоги. Якщо оточуюючих поряд немає – медичну допомогу викликаєте Ви через гучномовець мобільного телефону.
Якщо дитина в свідомості, але кашляє неефективно, зробіть 5 ковзаючих різких ударів долонею по спині між лопатками. Якщо удари в спину не призвели до звільнення від стороннього тіла, то здійсніть компресії (надавлювання) на грудну клітину дітям віком до року (див. рис. 1, рис. 2) або компресії живота (піддіафрагмальні поштовхи) дітям, що старші року. Якщо чужорідне тіло не видалене, потерпілий у свідомості, продовжуйте послідовність ударів по спині і компресії грудної клітини/живота до звільнення від стороннього тіла або прибуття медиків. Не залишайте дитину. Зверніть увагу! При ударах по спині та компресіях грудини дитина повинна бути фіксована у положенні нахилу під кутом 30-45 ˚ головою донизу, щоб стороннє тіло вийшло назовні! Проведення компресій живота може бути у двох варіантах: якщо пацієнт у горизонтальному положенні лежить на спині – Ви наче сідаєте на його стегна (позиція «вершника») і робите поштовхи кулаком у верхню частину живота у напрямку до легень (вверх), таким чином підвищується внутрішньочеревний тиск, що сприяє зворотньому руху повітря з легень і виштовхує стороннє тіло; якщо постраждалий у вертикальному положенні – треба стати позаду і обхопити його тулуб руками також на рівні верхньої частини живота (одна долоня в кулаці, іншу – помістити зверху кулаку), нахилити вперед і донизу і зробити натискання у живіт. Компресії грудної клітини робляться кінцевими фалангами двох пальців: або великих пальців обох рук, або вказівним і середнім однієї руки на глибину приблизно 2 см. Якщо є можливість видалити стороннє тіло з ротової порожнини – видаліть тільки під контролем зору, якщо є ризик проштовхнути його далі – не робіть спроби видалити його з рота.

Рис.1. Міжлопаткові удари для відновлення прохідності дихальних шляхів при обструкції стороннім тілом

Рис.2. Компресії грудної клітини для відновлення прохідності дихальних шляхів при обструкції стороннім тілом
Якщо дитина зі стороннім тілом дихальних шляхів втратила свідомість – необхідне проведення штучної вентиляції легень, зовнішнього масажу серця.
Якщо об’єкт видалений успішно, необхідна оцінка клінічного стану дитини. Не виключено, що частина об’єкта може залишитися в дихальних шляхах і викликати ускладнення. Якщо є якісь сумніви або потерпілому робили компресії животу спостереження в лікарні є обов'язковим. Може знадобитись проведення рентгенографії органів грудної клітини і шиї, ультразвукове дослідження органів черевної порожнини, фібробронхоскопії (огляд дихальних шляхів фіброоптичною технікою під наркозом) та інші лікувальні/діагностичні втручання.
Доктор філософії, асистент кафедри дитячих хвороб ЗДМУ, лікар анестезіолог дитячий першої категорії Городкова Юлія Вячеславівна.