Що таке проба Руф'є
Проба Руф'є - це проба з дозованим фізичним навантаженням для оцінки реакції серцево-судинної системи на фізичне навантаження.
Для цього дитина перед проведенням проби повинна спокійно посидіти протягом 10 хвилин, потім йому вимірюється артеріальний тиск і пульс за 15 секунд, якщо АТ і пульс, знаходиться в межах норми, можна приступати до проведення проби.
Дитині пропонується зробити 30 глибоких присідань за 45 секунд з витягнутими вперед руками. Після присідань дитина сідає і їй вимірюють пульс перші і останні 15 секунд першої хвилини після навантаження.
За результатами вимірювання пульсу обчислюється індекс Руф'є за формулою:
ІР = 4 * (ЧСС1 + ЧСС2 + ЧСС3) -200
10
Вікові референтні значення ІНДЕКСУ Руф'є (прийняті за кордоном)
Діти з оцінкою «добре» і «відмінно» підлягають занять в основній групі, з оцінкою «задовільно» - у підготовчій, «слабо» і «незадовільно» - у спеціальній.
В Україні проба Руф'є проводиться медичними працівниками районних поліклінік та амбулаторій. Її проведення регламентовано наказом МОЗ України від 20.07.2009 № 518/674 «Інструкція про Розподіл учнів на групи для занять на уроках фізичної культури».
ПРИЙНЯТІ НАСТУПНІ референтні значення ІНДЕКСУ Руф'є В УКРАЇНІ
Відповідно діти з індексом Руф'є нижче 3 і вище 6, 8 підлягають додатковому обстеженню.
Характеристика груп з фізичної культури
В загальній групі займаються: здорові діти з високим або середнім гармонійним фізичним розвитком, високим або хорошим рівнем реакції серцево-судинної системи (ССС) на пробу з дозованим навантаженням. Потрібен дозвіл на заняття в секціях з підвищеним фізичним навантаженням.
У підготовчій групі: діти в відновлювальному періоді після гострих захворювань які не вимагають проведення ЛФК, із середнім рівнем реакції ССС на пробу з дозованим навантаженням. Потрібен дозвіл для занять в будь-яких секціях. Діти в підготовчій групі не здають нормативи і кроси.
У спеціальній групі займаються діти зі значними відхиленнями здоров'я постійного або тимчасового характеру. Діти займаються за індивідуальною програмою в залежності від захворювання.
Кравець Людмила Володимирівна,
кардіоревматолог,
кафедра дитячих хвороб ФПО ЗДМУ