Що робити, якщо у дитини пролапс мітрального клапана
В першу чергу потрібно розуміти, що пролапс мітрального клапана (ПМК), навіть незважаючи на поширеність цього явища, не є нормою і вимагає спостереження, навіть при відсутності клінічних симптомів.
Чому з'являється пролапс мітрального клапана
Причини виникнення його дуже різноманітні, починаючи від простих проявів фізіологічного росту серця до таких серйозних патологій, як різні синдроми дисплазії сполучної тканини, пошкодження клапана на тлі запальних захворювань, ендокардит та інші.
Ступінь вираженості ПМК і наявність ускладнень можна встановити тільки при проведенні ехокардіоскопії (Ехо-КС або УЗД серця).
Незважаючи на те, що пролапс мітрального клапана в більшості випадків протікає сприятливо, в деяких випадках стан може ускладнюватися недостатністю клапана, бактеріальним ендокардитом, миксоматозной дегенерацією стулок клапана, різноманітними порушеннями ритму.
Саме тому ПМК будь-якого ступеня вираженості вимагає спостереження у кардіолога.
Як відбувається спостереження ПМК у кардіолога
Пролапс мітрального клапана 1 ступеня: це пролабирование ( «провисання») однієї або двох стулок в порожнину лівого передсердя до 5 мм. Рекомендована кратність спостереження при ПМК до 4 мм без регургітації (коли клапан щільно не закривається): Ехо-КС 1 раз в 1-2 року і щорічне відвідування кардіолога. Як правило, специфічного лікування в цьому випадку не потрібно. Фізичне навантаження не обмежується.
ПМК 1 ступеня від 4 до 5,5 мм без регургітації: обов'язково щорічне проходження Ехо-КС і відвідування кардіолога. В цьому випадку кардіолог може призначити препарати магнію для зміцнення сполучнотканинних волокон, з яких складається клапан. Обмеження фізичного навантаження не потрібно.
При наявності регургітації, в залежності від ступеня вираженості, фізичне навантаження обмежується завжди, навіть при мінімальному пролапсі і, як правило, потрібно специфічне лікування препаратами магнію, омега-кислотами, препаратами, що містять L-карнітин, і іншими кардіотрофіческіе препаратами.
ПМК 2 ступеня (від 6 до 9 мм) без регургітації: група по фіз. культурі підготовча. Потрібно Ехо-КС 1-2 рази на рік, лікування і кратність відвідування визначається лікуючим кардіологом.
ПМК 2 ступеня при наявності регургітації : група по фіз. культурі спеціальна. При ПМК 2 ступеня значно підвищується ризик серйозних ускладнень і тому пацієнту необхідно регулярне спостереження і лікування.
ПМК 3 ступеня (від 9 мм): фізичні навантаження обмежуються значно, аж до повної заборони. Крім інтенсивного лікування та спостереження кардіолога іноді потрібно також спостереження кардіохірурга. ПМК 3 ступеня, як правило, супроводжується вже не тільки регургитацией, можуть бути ознаки недостатності мітрального клапана і миксоматозной дегенерації стулок. У цих випадках кардіохірург визначає необхідність пластики або протезування мітрального клапана, щоб уникнути виникнення серцевої недостатності.
Важливо пам'ятати, що вказати точну причину виникнення ПМК складно, тому потрібен нагляд дитини в динаміці. Вибір препаратів і їх дозування, яка залежить від віку і ваги дитини, правильно може визначити тільки лікар.
Кравець Людмила Володимирівна,
кардіоревматолог,
кафедра дитячих хвороб ФПО ЗДМУ