Сайт підтримується
провідними фахівцями кафедр
Запорізького державного
медико-фармацевтичного університету

  Розподіл школярів на групи для занять фізичною культурою

  Розподіл школярів на групи для занять фізичною культурою

  Для занять фізичною культурою все школярі поділяються на 3 основні групи:

  Для цього всім школярам проводять перед початком навчального року пробу Руф'є, яка оцінює реакцію серцево-судинної системи (ССС) на дозоване фізичне навантаження - 30 присідань за 40 секунд. За результатами вимірювань пульсу перед початком навантаження і протягом першої хвилини після навантаження за формулою обчислюється індекс Руф'є.

  Реакція ССС в залежності від значення індексу і віку оцінюється як

  Діти з результатом «добре» і «відмінно» розподіляються в загальну групу,

  «Задовільно» - в підготовчу,

  «Незадовільно» і «слабко» - в спеціальну.

  Слід зазначити що на результат проби Руф'є впливає багато факторів таких як: спекотна погода, фізична активність перед проведенням проби, хвилювання, страх, порушення соматичного здоров'я (ГРВІ, риніт ...), деякі хронічні і гострі захворювання (бронхіальна астма, поліноз, травми) і т. д.

  Важливо відзначити, що логічно оцінювати не тільки сам індекс Руф'є, але і безпосередньо послідовні вимірювання пульсу протягом проби. Так, високий індекс Руф'є на тлі підвищеної частоти серцевих скорочень при адекватній реакції ССС на навантаження (приріст ЧСС на 30-40 ударів на початку першої хвилини після навантаження і повне відновлення вихідного ритму в кінці першої хвилини) буває у дітей з надмірною вагою (компенсаторна тахікардія при підвищеному обсязі циркулюючої крові), дітей схильних до тахікардії на тлі вегетативної дисфункції поєднаної з гормональними перебудовами в пубертатному періоді, дітей з помірною або вираженою тахікардією як патологічним порушенням ритму. Так само можливе підвищення індексу за рахунок поганого відновлення ритму при нормальних вихідних значеннях і адекватне підвищення пульсу при навантаженні. Така ситуація можлива у дітей не тренованих, при тій же вегетативної дисфункції, а так само може вказувати на наявність більш серйозного захворювання серцево-судинної системи.

  Індекс Руф'є нижче 3 не варто оцінювати як відмінний показник, він може вказувати на наявність багатьох патологічних станів супроводжуються зниженням ЧСС (наприклад: брадикардія, різні блокади, гіпотиреоз).

  Тому за результатами проби Руф'є діти з індексом нижче 3 і вище 6,8 підлягають обстеженню в першу чергу у кардіолога, тому як проба оцінює безпосередньо серцево-судинну систему, і за результатами обстеження і додаткових тестів група по фіз. культурі може бути змінена.

  На розподіл учнів по групах впливає так само ряд захворювань не пов'язаних з серцем: неврологічні, порушення зору, порушення постави та інші ортопедичні захворювання, порушення росту, надмірна вага, захворювання щитовидної залози і інші ендокринологічні захворювання.

  Тому, діти, які стоять на диспансерному обліку, спостерігаються з кратністю, яка визначається лікуючим лікарем, розподіляються в групи з фізичної культури в залежності від рекомендація відповідних фахівців.

   

  Кравець Людмила Володимирівна,

  кардіоревматолог,

  кафедра дитячих хвороб ФПО ЗДМУ

  Хвилина позитиву

  Кроки до здоров'я

  Соціальний проект
  для дітей і батьків, майбутніх мам,
  лікарів.

  Сайт супроводжується провідними фахівцями кафедр
  Запорізького державного медико-фармацевтичного університету

  Ми:    babykrok@gmail.com

  Задати питання
  Всі права захищені © Кроки до здоров'я