Сайт підтримується
провідними фахівцями кафедр
Запорізького державного
медико-фармацевтичного університету

    Родимки

    Родимки

     У шкірі будь-якої людини закладена можливість захисту від різних факторів і, зокрема, агресивної дії сонячних променів.  Цей захист реалізується шляхом більш активної вироблення меланіну - пігменту, фарбувального шкіру в темний колір.  Коли людина загоряє правильно, йде поступове вироблення пігменту, в організмі формуються позитивні ефекти від інсоляції (вироблення вітаміну D, зміцнення імунітету, і т.п.).

     Але крім забарвлення шкіри в цілому, існують і локальні ділянки підвищеної пігментації шкіри, які виглядають, як рідні плями або родимки (невуси).  Їх кількість і розмір збільшується в процесі життя людини, особливо в гормонально активні періоди.  Ці ж новоутворення особливо чутливо реагують на надмірне сонячне навантаження, що може привести до активної зміни родимок.

     Як шкіра реагує на сонці

     Чутливість шкіри людини до сонця визначається спадковими факторами, фототипом шкіри (колір шкіри волосся, очей, легкість розвитку засмаги), поведінкою по відношенню до сонця, використанням фотозахисних засобів.

     При неможливості адекватного захисту шкіри від сонячної агресії, родимки можуть перетворюватися в злоякісні утворення - рак шкіри або меланому.  У кращому випадку, з віком у людини формуються ознаки фотостаріння шкіри (сухість, зморшки, пігментні плями і т.п.).

     Ознаки злоякісного переродження родимок:

     А - асиметрія;

     К - край нерівний, зазубрений;

     Про - забарвлення (3 кольори і більше);

     Р - розмір більше 5-6 мм;

     Д - динаміка (швидке зростання, скоринки, ерозії).

     Профілактика небажаних наслідків

     Для попередження небажаного впливу сонця необхідно виконувати елементарні правила:

     привчити себе і своїх близьких перебувати влітку на сонце до 10 ранку і після 16 годин ввечері;

     діти до 3 річного віку вкрай акуратно повинні перебувати на сонці.  Так, 2 і більше сонячних опіків у віці до 3 років - це ризик розвитку раку шкіри в дорослому стані;

     прикривати шкіру вільним котоновим одягом, носити головний убір;

     НЕ заклеювати родимки лейкопластирем взагалі і перед виходом на сонце зокрема;

     якщо родимка травмована, найближчим часом необхідно показати лікарю-дерматовенерологу для контролю;

     на пляжі використовувати сонцезахисні засоби і повторювати використання кожні 2 години і після купання.  Не економте на обсягах сонцезахисних кремів.  Так, на шкіру дорослої людини одночасно необхідно наносити 30-40 мл крему-захисту.

     Чи потрібно, чи можна видаляти родимки

     Існують деякі види родимок, які ще доброякісні, але вже дуже близькі до злоякісного переродження, це так звані «диспластичні невуси».  Вони вимагають активного спостереження або видалення.

     Видаляти родимки можна тільки в спеціалізованих установах.

     Не можна просто спалити родимку діатермокоагуляцією або будь-якою хімічною речовиною, не можна просто посікти її і викинути.  Обов'язково потрібно вивчити віддалену родимку під мікроскопом, тому що  тільки там можна побачити якісну або злоякісну структуру клітин, з яких вона складається.

     В інших випадках немає необхідності видаляти різні утворення на шкірі.  Виняток можуть становити місця активної травматизації.  Найчастіше видалення відбувається за бажанням людини, необхідність ж визначать лікар-дерматолог або онколог.

     Раз на рік кожна людина повинна бути профілактично оглянутий лікарем-дерматологом щодо наявних на шкірі утворень.  Краще робити це навесні, напередодні літнього сезону.

     

     Сонце в помірній кількості корисно, так давайте насолоджуватися влітку теплом, поєднуючи це з дбайливим ставленням до здоров'я.

     

     

     

     Макурина Галина Іванівна,

     к.мед.н., головний позаштатний дитячий дерматовенеролог

     Департаменту охорони здоров'я Запорізької облдержадміністрації,

     доцент кафедри дерматовенерології і косметології з циклом естетичної медицини ФПО ЗДМУ

     

    Хвилина позитиву

    Кроки до здоров'я

    Соціальний проект
    для дітей і батьків, майбутніх мам,
    лікарів.

    Сайт супроводжується провідними фахівцями кафедр
    Запорізького державного медико-фармацевтичного університету

    Ми:    babykrok@gmail.com

    Задати питання
    Всі права захищені © Кроки до здоров'я