РІЗНОВИДИ ДЖГУТІВ: ЩО ТРЕБА ЗНАТИ
Джгутів буває декілька типів, найчастіше застосовуються наступні:
• Джгут Есмарха
• Турнікет (так називають джгут за кордоном)
• Імпровізований джгут
• Венозні джгути
• Вузловий турнікет
Принцип дії джгута - зупинка критичної кровотечі шляхом перетискання магістральної артерії. Найбільш ефективний і поширений серед джгутів - ТУРНІКЕТ Combat Application Tourniquet (С-А-Т) (рис. 1), а також його різновиди SOF-Т, СПАС, СІЧ та інші. Такі турнікети накладаються тільки на кінцівки.
Принцип накладання джгута (покроково):
1. Вдягніть джгут на пошкоджену кінцівку вище кровоточі (на плече чи стегно).
2. Затягніть міцно джгут шляхом підтягування краю стрічки, зафіксуйте клейку стрічку.
3. Почніть крутити вороток доки кровотеча припинеться та зникне периферичний пульс.
4. Зафіксуйте вороток у кліпсі.
5. Обертають залишок стрічки навколо кінцівки над воротком та через кліпсу.
6. Закріпляють білою липучкою залишок стрічки і на ній вказують час накладання турнікету.
Рис. 1 – Джгут САТ
Ослаблення турнікета проводиться за показами тільки медиками або фахівцями з відповідною підготовкою! Важливо: кровоспинний турнікет спричиняє сильну травматичну дію на поранену кінцівку, пов’язану зі стисканням м’яких тканин, нервів, зупинкою транспорту крові в пораненій кінцівці. Використання кровоспинного турнікету має обмеження по часу: критичний час накладеного турнікету складає 2 години.
КРОВОСПИННИЙ ДЖГУТ ЕСМАРХА вважається застарілим і малоефективним засобом зупинки критичної кровотечі. Але якщо його правильно накласти критична кровотеча зупиниться. Представляє собою гумову стрічку з отворами і кнопочками для фіксації на протилежних кінцях (рис. 2).
Рис. 2 – Джгут Есмарха
При накладанні джгута Есмарха слід пам`ятати:
1.Не використовувати як спосіб фіксації пластикові кнопки та отвори, може виникнути розрив місць фіксації, що призведе до відновлення кровотечі.
2. Джгут повинен зберігатися в герметичній упаковці закритій від сонця, бо матеріал джгута руйнується і коли ви його будете накладати він може розірватись.
Принцип накладання джгута (покроково):
1. Накладаємо вище рани, під джгут підкласти шматок одягу, хустинку, шарф, щоб уникнути защемлення шкіри, яке може привести до некрозу тканин.
2. Розтягнути джгут під кінцівкою і виконати дуже тугий перехресний перший тур, далі зробити ще 3-4 тури, зафіксувати (вільні кінці зав’язати - 3 вузла), відмітити час накладання. Маркером на відкритій ділянці тіла зробити позначку «Т», щоб медики знали, що у постраждалого накладений джгут
ІМПРОВІЗОВАНИЙ ДЖГУТ.
Накладати вище рани на 5-10 см. Можна використовувати широкий ремінь, хустку. Тимчасову зупинку критичної кровотечі імпровізованим джгутом виконують за типом закрутки. Беруть хустку, складаючи широкою стрічкою, обертають навколо кінцівки та зв'язують його кінці подвійним вузлом, в який вставляють міцну паличку - важель. Провертаючи її, затягають джгут-закрутку. Потім треба зафіксувати жорсткий важель – поверх накладають та зав’язують ще одну пов’язку (рис. 3).
Рис. 3 – Імпровізований джгут
ВУЗЛОВИЙ ТУРНІКЕТ. На відміну від звичайних турнікетів, накладається у місцях вузлових кровотеч, тобто у місцях з’єднання тулуба з кінцівками або шиєю. Принцип дії – не використання воротка, а нагнітання повітря у камеру, яка стискає судини.
ВЕНОЗНИЙ ДЖГУТ. Використовується для перетискання поверхневих вен кінцівок з метою їх катетеризації чи для зупинки венозної кровотечі. Для зупинки кровотечі з артерій не призначений.
Антипенко Ірина Юріївна, лікар-інтерн педіатр 2-го року навчання
(керівник – асистент кафедри дитячих хвороб, PhD Городкова Ю.В.)