Ревнощі старшої дитини
Практично в кожній родині, де є двоє і більше дітей, батьки стикаються з ревнощами одного з дітей. Як правило, ревнують старші діти. Адже, коли з'являється маленька дитина, велика частина уваги батьків сконцентрована на ньому, оскільки він потребує більшої турботи. Найчастіше батьки не знають, як правильно діяти і своїми діями можуть погіршити ситуацію. Спробуємо розібратися в цій непростій ситуації.
При появі нового дитини в сім'ї, батьки починають більше уваги приділяти молодшому, відповідно, старші діти відчувають себе непотрібними, їм здається, що їх перестають любити. Внаслідок цього старша дитина може спробувати якось нашкодити молодшому. Звичайно, батьки це помічають і намагаються не залишати молодшу дитину зі старшим, щоб уникнути несподіваних і страшних ситуацій (від легкого штовхання немовляти до нанесення синців, подряпин і т.д.). Відомі випадки, коли діти виштовхували в вікно немовлят або укладали подушки так, що діти задихалися.
Як уникнути негативних ситуацій
Необхідно заздалегідь готувати старшу дитину до появи молодшого. Батькам необхідно часто говорити про те, що всіх дітей в сім'ї люблять однаково. Потрібно розповідати про вигідні позитивних моментах для старшої дитини, коли з'явиться молодший. Що у нього буде один, вони будуть разом грати, допомагати один одному і так далі.
Старша дитина до появи молодшого, повинен чітко уявляти, як поводяться діти, що вони плачуть, кричать, не розмовляють і не розуміють мову дорослих і т.д. Так само не слід віддавати без відома старшу дитину його іграшки молодшому. Коли діти підростуть, карати їх потрібно однаково і заохочувати теж, щоб у них не склалася думка, що хтось більш улюблений. Не потрібно хвалити і ставити в приклад одну свою дитину іншому.
Що НЕ потрібно робити
- Не робіть з дитини дорослу і відповідальну особу. Фрази такого типу: «Ти дорослий і повинен / зобов'язаний, допомагати, не заважати і т.д.», такими фразами ви забираєте у дитини дитинство. Навіть якщо дитина чинить опір цьому, то подорослішавши даний посил (інтроектамі) закладається на підсвідомому рівні і людина несвідомо продовжує намагатися для батьків бути таким (хорошим, слухняним, виконавчим), забуваючи про свої бажання та потреби, продовжує жити для батьків, а не для себе .
- Найстаршій дитині необхідно дати особистий простір. Не потрібно говорити: «Він же маленький, дай йому свою іграшку. Нічого страшного, що він зруйнував твою вежу, тобі ж не складно побудувати ще ».
- Не порівнюйте своїх дітей: «Молодший і то краще справляється, ніж ти. Он, дивись, він все їсть, а ти носом ворушиться. Ти його старше, а ведеш себе гірше », так ви підкреслюєте перевагу молодшу дитину. Потрібно дати зрозуміти всім дітям в родині, що до них ставляться однаково!
Як підтримати старшу дитину
Потрібно пояснити, чому так багато уваги приділяється молодшому, тому, що він ще безпорадний, він не може сам ходити, говорити, їсти, купатися і т.д. Попросіть старшого вам допомогти з клопотами про молодшого дитину, нехай він наочно побачить, що це все не просто, що це дійсно займає багато часу. Розповідайте старшому, що він такий же був у такому віці.
Ознаки ревнощів старшої дитини
- Замкнутими, не, або надмірна активність.
- Спроби привернути увагу батьків усіма можливими способами, може бути слухняним, а може і хуліганити, робити наперекір, пручатися.
- Може проситися в коляску до молодшого, або до вас на руки.
- Спроби нашкодити молодшому, навіть якщо ви просите цього не робити.
Звичайно, спочатку все це складно втілити в життя, необхідні час і практика, і у вас все вийде! При цьому подружжю потрібно не забувати приділяти увагу один одному, говорити слова любові і просто радіти сімейному житті :)
Якщо Ви не можете впоратися зі своїми переживаннями або Вам складно зорієнтуватися в непростій ситуації, звертайтеся до психолога нашої «Клініки, дружньої до молоді». Ми будемо раді Вам допомогти!
Анастасія Кіреенкова,
практичний психолог,
«Клініка, дружня до молоді»