Сайт підтримується
провідними фахівцями кафедр
Запорізького державного
медико-фармацевтичного університету

    Ретинопатія недоношених новонароджених

    Кожна мама мріє про сприятливу вагітність і народження здорової дитини.

    Однак, по ряду причин пологи можуть відбуватися раніше передбачуваного терміну. Завдяки досягненням медицини, використання нових технологій ці діти отримують право на життя, але за якість життя доводиться довго і наполегливо боротися лікарям і батькам дітей. Незрілість органів і систем тягнуть за собою безліч проблем, вирішення яких вимагає пильної уваги і наполегливої ​​спільної роботи лікарів різних спеціальностей і батьків.

    Проблема порушення зору виникає у більшості передчасно народжених дітей. Це обумовлено розвитком захворювання -ретінопатіі недоношених новонароджених.

    Що таке ретинопатія

    Патологія пов'язана з порушеннями васкуляризації сітківки. Чим менше гестаційний вік дитини, тим менше судин покривають сітківку. Процес формування судин, їх ріст триває і після народження. Багато патологічних факторів: кисневе голодування, високі концентрації кисню, тривала штучна вентиляція легенів, гіпоксія, яскраве світло впливаючи на незрілі очі передчасно народжених дітей, провокують виникнення ретинопатії.

     

    У групі ризику по розвитку ретинопатії знаходяться діти, які:

    - народилися до 32 тижня гестаційного віку і менше,

    - отримували тривалу кисневу терапію (більше 30 діб)

    - отримували штучну вентиляцію легенів більше 5 діб, незалежно від гестацаціонного віку;

    - перенесли важку асфіксію, наслідком якої є важке гіпоксичне ураження головного мозку;

    - діти з високими цифрами білірубіну.

     

    Розвиток ретинопатії

    У недоношених новонароджених в залежності від гестаційного віку, спостерігається повна або часткова відсутність судин на очному дні. Це свідчить про незрілість сітківки. Ці діти схильні до розвитку ретинопатії.

    Етапи розвитку цього захворювання наступні:

    - порушення формування судин,

    - проникнення судин в склоподібне тіло,

    - відшарування сітківки,

    - безповоротна втрата зору, якщо своєчасно не вжити заходів для зупинки процесу.

     

    Як запобігти розвитку ретинопатії

    Новонароджених, народжених передчасно, починаючи з 32 тижня гестаційного віку, або з 3-4 тижні життя, повинен оглянути лікар-офтальмолог. Огляди окуліста в подальшому повинні проводитися кожні 2 тижні до завершення васкуляризації сітківки, що, як правило, завершується до 40 тижня життя.

    Якщо з'явилися перші ознаки ретинопатії необхідно строго дотримуватися зазначених окулістом термінів огляду - щотижня до повного одужання або вщухання активності процесу.

    Лікування та прогноз ретинопатії

    Прогресуючи, ретинопатія проходить V стадій розвитку. Захворювання може прогресувати від I до V стадії, а може завершитися одужанням.

    На 1-й і 2-й стадії процес частіше оборотний і в 80-90% випадках закінчується самовільним одужанням з мінімальними змінами на очному дні.

    Ретинопатія досягає піку свого розвитку протягом 3-4 тижнів від початку розвитку до III стадії, але може прогресувати від II до III стадії і за кілька днів. При досягненні III стадії тільки в 50% випадків може статися зворотний розвиток захворювання, а якщо ретинопатія продовжує прогресувати, то виникають важкі безповоротні форми.

    Від 3 до 6 місяців може тривати активність процесу. Якщо при першому огляді у дитини не виявлено ознаки ретинопатії, але є ознаки незрілості очного дна, ця дитина має спостерігатися у окуліста до повного дозрівання сітківки.

    Якщо захворювання прогресує і досягло «порогової» стадії (3 стадія, «плюс хвороба»), він потребує термінового проведення лазерної коагуляції сітківки. Від своєчасності проведеного лікування залежить його результат, число несприятливих результатів захворювання значно зменшується. Ефективність профілактичної лазер-кріокоагуляції становить 50-80%

     

    Курочкіна Тетяна Іванівна,
    лікар-неонатолог,
    асистент кафедри дитячих хвороб ФПО ЗДМУ

    Хвилина позитиву

    Кроки до здоров'я

    Соціальний проект
    для дітей і батьків, майбутніх мам,
    лікарів.

    Сайт супроводжується провідними фахівцями кафедр
    Запорізького державного медико-фармацевтичного університету

    Ми:    babykrok@gmail.com

    Задати питання
    Всі права захищені © Кроки до здоров'я