Пупкова грижа
Пупкова грижа - грижа живота, що виходить через розширене пупкове кільце.
Пупкова грижа становить до 30% від усіх гриж у дітей. Зустрічається переважно у дітей грудного віку, у дівчаток в 2-3 рази частіше, ніж у хлопчиків.
Чому виникає пупкова грижа
У 3-місячного зародка в центрі вже сформованої передньої черевної стінки залишається невеликий отвір, через яке проходять пупкові судини і сечовий проток (урахус), вкриті оболонками. Вони формують пупковий канатик. Після народження дитини пупкові судини перестають функціонувати, і пупкове кільце повністю закривається після відпадання пупкового залишку. Цьому сприяють самостійне стягування пупкового кільця, зрощення пупкових судин і сечового протоку (урахуса) з шкірою навколо пупка, виникнення на місці ембріональної тканини в області пупка більш щільної сполучної тканини, розвиток пупкової фасції.
Остаточне формування пупкового кільця відбувається на 6-му місяці позаутробного життя дитини. На місці пупкового кільця утворюється рубець.
Таким чином, пупок складається з наступних шарів - зовні шкіра з рубцевої тканиною (пупкове кільце зрощений з шкірою і ущільненої ембріональної тканиною) і зсередини - очеревина. Його форма може бути різною: плоскою або випуклою.
При недостатньому розвитку і наявності сприятливих умов (підвищення внутрішньочеревного тиску під час крику, запору, проносу, метеоризму, кашлю і т.д.) через пупкове кільце випинається очеревина з внутрішніми органами і утворюється пупкова грижа.
Найчастіше випинання відзначається в верхньому півколі пупка, оскільки нижнє півколо укріплений трьома тяжами - залишками сечової протоки в центрі і з двох сторін залишками пупкових артерій. У верхньому півколі знаходиться тільки залишок тонкостінної пупкової вени, яка перетворюється в круглу зв'язку печінки, в разі її незарощення створюються умови для виходу внутрішніх органів з черевної порожнини.
Пупкові грижі у дітей тільки прямі, що йдуть ззаду вперед через пупкове кільце, тому грижової мішок знаходиться під шкірою, часто щільно спаяний з нею і пупковим кільцем. Збільшення грижі пов'язано з розтягуванням тільки очеревини і витончення шкіри над нею.
Симптоми пупкової грижі
При огляді дитини в області пупка визначається випинання округлої, іноді еліпсоподібної форми, що збільшується при напруженні, зникає в стані спокою або положенні лежачи. Якщо вправити пупкову грижу і пальцем промацати пупкове кільце, то можна виявити краї дефекту пупка.
У дітей раннього віку вмістом пупкової грижі є тонка кишка, так як сальник недорозвинений і не дістає до пупкового отвору. У дітей старшого віку в грижової мішок разом з тонкою кишкою може виходити і сальник.
Пупкова грижа рідко супроводжуються болем, але якщо грижа великих розмірів, то при виході внутрішніх органів в грижової мішок може виникати колікоподібний біль в животі, який швидко зникає.
Таке ускладнення пупкової грижі, як утиск, виникає дуже рідко. В цьому випадку грижа не вправляється, виникає біль. Таким чином, діагностика пупкових гриж не становить труднощів.
Лікування пупкової грижі
Пупкова грижа може самостійно закриватися в перші 2-З року життя. У цей період проводять консервативну терапію, яка направлена на зміцнення м'язів передньої черевної стінки: масаж передньої черевної стінки, викладання дитини на живіт.
Лікування починають у віці одного місяця. Дитину викладають на живіт на 3 хв до 5 разів на день за 20-30 хв до годування. Підняття голівки дитиною сприяє напрузі м'язів передньої черевної стінки. Комплекс гімнастичних вправ, призначений методистом з лікувальної фізкультури, може проводити сама мама дитини.
Якщо пупкове кільце не закривається до 2-3 років консервативно, показано оперативне лікування. Однак в деяких випадках при грижах великих розмірів, коли немає надії на самостійне закриття пупкового кільця, оперативне втручання можна проводити у віці після 6 міс. Операцію проводять під наркозом.
Існує кілька методів операцій. Розрізи, що рекомендуються при розтині грижі, можуть бути різними. Раніше оперували з видаленням пупка розрізом навколо нього. У сучасній хірургії цей метод не застосовують. Найчастіше користуються напівмісячним розрізом над, під пупком або обходячи пупок зліва. Але ці розрізи не зовсім косметичні, тому що в подальшому формується рубець і пупок «зміщується» в сторону.
Тому частіше здійснюється розріз уздовж серединної лінії безпосередньо через пупок довжиною 2,5-3 см, а для збереження пупка спеціальний шов накладають так, щоб пупок прийняв форму втягнутого. Таким чином, зберігається зовнішній вигляд пупка.
Профілактика пупкової грижі
Дитина з пупковою грижею має розширене пупкове кільце вже від народження. Передбачати чи буде у дитини пупкове кільце нормальним або розширеним неможливо. Саме тому не існує специфічної профілактики пупкової грижі.
Свекатун В'ячеслав Миколайович,
дитячий хірург,
кафедра дитячих хвороб ФПО ЗДМУ