Сайт підтримується
провідними фахівцями кафедр
Запорізького державного
медико-фармацевтичного університету

  Пупкова грижа

  Пупкова грижа

   Пупкова грижа - грижа живота, що виходить через розширене пупкове кільце.

   Пупкова грижа становить до 30% від усіх гриж у дітей.  Зустрічається переважно у дітей грудного віку, у дівчаток в 2-3 рази частіше, ніж у хлопчиків.

   Чому виникає пупкова грижа

   У 3-місячного зародка в центрі вже сформованої передньої черевної стінки залишається невеликий отвір, через яке проходять пупкові судини і сечовий проток (урахус), вкриті оболонками.  Вони формують пупковий канатик.  Після народження дитини пупкові судини перестають функціонувати, і пупкове кільце повністю закривається після відпадання пупкового залишку.  Цьому сприяють самостійне стягування пупкового кільця, зрощення пупкових судин і сечового протоку (урахуса) з шкірою навколо пупка, виникнення на місці ембріональної тканини в області пупка більш щільної сполучної тканини, розвиток пупкової фасції.

   Остаточне формування пупкового кільця відбувається на 6-му місяці позаутробного життя дитини.  На місці пупкового кільця утворюється рубець.

   Таким чином, пупок складається з наступних шарів - зовні шкіра з рубцевої тканиною (пупкове кільце зрощений з шкірою і ущільненої ембріональної тканиною) і зсередини - очеревина.  Його форма може бути різною: плоскою або випуклою.

   При недостатньому розвитку і наявності сприятливих умов (підвищення внутрішньочеревного тиску під час крику, запору, проносу, метеоризму, кашлю і т.д.) через пупкове кільце випинається очеревина з внутрішніми органами і утворюється пупкова грижа.

   Найчастіше випинання відзначається в верхньому півколі пупка, оскільки нижнє півколо укріплений трьома тяжами - залишками сечової протоки в центрі і з двох сторін залишками пупкових артерій.  У верхньому півколі знаходиться тільки залишок тонкостінної пупкової вени, яка перетворюється в круглу зв'язку печінки, в разі її незарощення створюються умови для виходу внутрішніх органів з черевної порожнини.

   Пупкові грижі у дітей тільки прямі, що йдуть ззаду вперед через пупкове кільце, тому грижової мішок знаходиться під шкірою, часто щільно спаяний з нею і пупковим кільцем.  Збільшення грижі пов'язано з розтягуванням тільки очеревини і витончення шкіри над нею.

   Симптоми пупкової грижі

   При огляді дитини в області пупка визначається випинання округлої, іноді еліпсоподібної форми, що збільшується при напруженні, зникає в стані спокою або положенні лежачи.  Якщо вправити пупкову грижу і пальцем промацати пупкове кільце, то можна виявити краї дефекту пупка.

   У дітей раннього віку вмістом пупкової грижі є тонка кишка, так як сальник недорозвинений і не дістає до пупкового отвору.  У дітей старшого віку в грижової мішок разом з тонкою кишкою може виходити і сальник.

   Пупкова грижа рідко супроводжуються болем, але якщо грижа великих розмірів, то при виході внутрішніх органів в грижової мішок може виникати колікоподібний біль в животі, який швидко зникає.

   Таке ускладнення пупкової грижі, як утиск, виникає дуже рідко.  В цьому випадку грижа не вправляється, виникає біль.  Таким чином, діагностика пупкових гриж не становить труднощів.

   Лікування пупкової грижі

   Пупкова грижа може самостійно закриватися в перші 2-З року життя.  У цей період проводять консервативну терапію, яка направлена ​​на зміцнення м'язів передньої черевної стінки: масаж передньої черевної стінки, викладання дитини на живіт.

   Лікування починають у віці одного місяця.  Дитину викладають на живіт на 3 хв до 5 разів на день за 20-30 хв до годування.  Підняття голівки дитиною сприяє напрузі м'язів передньої черевної стінки.  Комплекс гімнастичних вправ, призначений методистом з лікувальної фізкультури, може проводити сама мама дитини.

   Якщо пупкове кільце не закривається до 2-3 років консервативно, показано оперативне лікування.  Однак в деяких випадках при грижах великих розмірів, коли немає надії на самостійне закриття пупкового кільця, оперативне втручання можна проводити у віці після 6 міс.  Операцію проводять під наркозом.

   

   Існує кілька методів операцій. Розрізи, що рекомендуються при розтині грижі, можуть бути різними.  Раніше оперували з видаленням пупка розрізом навколо нього.  У сучасній хірургії цей метод не застосовують.  Найчастіше користуються напівмісячним розрізом над, під пупком або обходячи пупок зліва.  Але ці розрізи не зовсім косметичні, тому що в подальшому формується рубець і пупок «зміщується» в сторону.

   Тому частіше здійснюється розріз уздовж серединної лінії безпосередньо через пупок довжиною 2,5-3 см, а для збереження пупка спеціальний шов накладають так, щоб пупок прийняв форму втягнутого.  Таким чином, зберігається зовнішній вигляд пупка.

   Профілактика пупкової грижі

   Дитина з пупковою грижею має розширене пупкове кільце вже від народження.  Передбачати чи буде у дитини пупкове кільце нормальним або розширеним неможливо.  Саме тому не існує специфічної профілактики пупкової грижі.

   

   

   Свекатун В'ячеслав Миколайович,

   дитячий хірург,

   кафедра дитячих хвороб ФПО ЗДМУ

   

  Хвилина позитиву

  Кроки до здоров'я

  Соціальний проект
  для дітей і батьків, майбутніх мам,
  лікарів.

  Сайт супроводжується провідними фахівцями кафедр
  Запорізького державного медико-фармацевтичного університету

  Ми:    babykrok@gmail.com

  Задати питання
  Всі права захищені © Кроки до здоров'я