Профілактика ГРВІ в дитячих організованих колективах
З початком відвідування організованого колективу дитина неминуче починає контактувати з великою кількістю дітей і відповідно зростає ймовірність обміну між дітьми різними захворюваннями, що передаються повітряно-крапельним шляхом. А з настанням холодної пори року така ймовірність зростає в рази. І якщо заборонити учневі спілкуватися з іншими дітьми неможливо, то в силах батьків мінімізувати ймовірність зараження повітряно-крапельної інфекцією і виникнення ГРЗ. А чим же можуть допомогти батьки?
Види профілактики
Існують такі види профілактики, як специфічна і неспецифічна. Специфічна - спрямована на профілактику захворювання і мінімізацію ускладнень, викликаного конкретним видом вірусу (грип). Досягається вона вакцинацією. На жаль, вакцинація проти грипу не внесена в календар обов'язкової профілактичної вакцинації України, тому щеплення робиться за бажанням пацієнта після придбання вакцини в аптеці. Вакцинацію бажано провести за кілька тижнів -місяць перед очікуваним спалахом захворювання. Неспецифічна ж профілактика доступна всім і завжди:
Прості правила
Найголовніше в профілактиці ОРВІ- максимально зменшити контакт з хворим на ГРВІ дитиною. Тому дітям, хворим на ГРВІ, категорично забороняється відвідування організованого дитячого колективу до одужання. Здоровим же дітям рекомендується:
1) Дитині потрібно кожен день нагадувати про правила особистої гігієни і необхідність їх дотримання в школі. Миття рук і по можливості умивання допоможуть зменшити число вірусів, які осіли на шкірі. Після приходу додому ці процедури також обов'язкові не тільки для дітей, а й для дорослих членів сім'ї. Полоскання горла звичайною кип'яченою водою і зрошення слизової оболонки носа не дадуть вірусам прикріпитися до епітелію. Щоб запобігти контакту вірусу зі слизовою, можна змащувати слизову носа оксоліновою маззю або звичайним жирним дитячим кремом.
Нагадуйте дитині, щоб він якомога рідше торкався руками до обличчя.
2) Дотримання оптимального температурного режиму (18º-21º) і вологості (50% -60%) в приміщенні, де знаходиться дитина. Це дозволить слизовим оболонкам не пересихати, оптимально функціонувати і фізіологічно очищатися. Досягти цього можна регулярним провітрюванням і своєчасним вологим прибиранням. У школах для цього проводиться провітрювання в класах після кожного уроку і вологе прибирання.
3) Щоденні прогулянки на вулиці також допоможуть організму бути в тонусі, до того ж додаткове збагачення киснем нікому не завадить. Єдина умова - одяг по погоді. Як дорослим, так і дітям в сезон підвищеного захворювання на ГРВІ та грипу небажано відвідувати місця масового скупчення людей без особливої необхідності (магазини, кінотеатри, концерти, розважальні центри і т.д.).
4) Що стосується різних медикаментозних препаратів для профілактики ГРВІ (настоянки, таблетки, гомеопатичні засоби), то їх прийом можливий тільки після консультації лікаря. Вітамінні препарати зараз широко доступні в аптечній мережі, вони допоможуть дитячому організму нормально функціонувати і справлятися з різними стресовими впливами. Прийом вітамінних препаратів зі складним складом так само вимагає консультації лікаря.
На жаль, буває, що і при дотриманні цих простих рекомендацій, дитина захворює ГРВІ. Головне завдання на цей період-допомогти організму впоратися з хворобою і не допустити розвитку різних ускладнень. А це можливо тільки за умови домашнього режиму. Нехай це буде кілька днів, але за цей період хвора дитина не стане джерелом вірусної інфекції для своїх однокласників і не набуде додаткових проблем свого організму.
Логвинова Анна Сергіївна
лікар педіатр
кафедра дитячих хвороб