Перший прикорм: каші
Коли дитині виповнюється 6 міс. і грудного молока вже недостатньо для задоволення усіх потреб зростаючого організму, час вводити продукти прикорму. Це важливо ще і для того, щоб у дитини правильно розвивався шлунково-кишковий тракт і формувалося вироблення травних ферментів.
Починати прикорм необхідно з одного продукту, і, переконавшись в хорошій його переносимості, додавати наступний продукт. Першими продуктами можуть бути каші, овочі або фрукти. Вибір продуктів прикорму залежить від переваг батьків і особливостей дитини.
Доцільно вибирати каші як продукт першого прикорму, якщо дитина
· погано набирає вагу;
· має схильність до алергії;
· стілець дитини має схильність до діареї.
З якої каші розпочати
Існує декілька рекомендацій по підбору першої каші :
1. Вибираємо каші без глютену (клейковини) : гречка, рис. Глютен - це один з видів рослинних білків. Він погано засвоюється дитячою травною системою, і може викликати болі в животі і здуття. Глютен міститься в пшениці, житі, ячмені, вівсяній крупі.
2. Перша каша - з одного виду зерна. Не рекомендується використовувати суміші каш як продукт першого прикорму, оскільки у дитини може проявитися алергічна реакція або непереносимість якого-небудь компонента. Перед вживанням каші з різних злаків дитина поступово звикає до кожного інгредієнта окремо.
3. Перша каша - без приправ. У перші каші не слід додавати сіль, спеції, особливо будь-які підсилювачі смаку або барвники.
Гречка
Гречана каша дуже добре перетравлюється і засвоюється дитячим організмом. Вона поживна, корисна і низькоалергенна. Гречана каша багата залізом, білком, магнієм, вітамінами В1 і В2. У гречаній каші багато клітковини, тому її рекомендують давати дітям з схильністю до закрепів.
Рис
Рисова каша - джерело білку, калію, фосфору, кальцію. Вона містить в собі багато вуглеводів, добре засвоюється, тому рекомендована для дітей, які повільно набирають вагу і мають розріджений стілець.
Які каші обрати: спеціальні дитячі каші або звичайні каші "для дорослих"?
Перший прикорм рекомендовано розпочати з каш промислового виробництва. Вони виготовляються в особливих умовах з підвищеним рівнем контролю якості. Крупа дитячих каш проходить спеціальну обробку, після якої вона легко засвоюється незміцнілою травною системою маленької дитини. При цьому вони збалансовані і в них збережені усі корисні речовини.
Дитячі каші промислового виробництва прості в приготуванні, і можна підібрати оптимальний варіант для своєї дитини: безглютенова, гіпоалергенна, безмолочна каші та інші.
Тому доцільно розпочинати перший прикорм саме з цих каш.
Якщо немає можливості придбати готові дитячі каші, каші власного приготування з цільної крупи також можуть використовуватися як перший прикорм. В цьому випадку крупу до приготування необхідно ретельно перебрати, промити і перемолоти у борошно за допомогою кавомолки або іншим способом (прилад для перемелювання крупи має бути чистим, без залишків кави або іншого продукту!). Проте слід знати, що звичайні каші не проходять такий ретельний контроль виробництва, як "дитячі каші" і можуть містити речовини, що негативно впливають на стан шлунково-кишкового тракту дитини шести місяців.
Як приготувати кашу для дитини
1. Каші промислового виробництва готуються згідно інструкції, яка вказана на упаковці. Слід звертати особливу увагу на терміни придатності каші і спосіб її зберігання.
2. Каші можна розводити грудним молоком.
3. Для домашнього приготування звичайних каш можна використати молочну суміш або розведене коров'яче молоко.
Як приготувати розведене коров'яче молоко:
Пропорції: 200 мл розведеного молока = 130 мл молока + 70 мл води + 1 чайна ложка цукру без верху.
Закип'ятіть воду і додайте в неї кип'ячене молоко, цукор. Дайте охолонути.
4. До 1 року не рекомендується давати дітям незбиране нерозведене молоко.
5. Звичайні каші спочатку перемелюються у борошно і далі варяться на повільному вогні.
Пропорції каші :
Перший тиждень 5% каша: 5 гр каші на 100 мл води/молока (розведеного або грудного).
Другий і подальші тижні 10% каша: 10 гр каші на 100 мл води/молока (розведеного або грудного).
Як починати прикорм
Будь-який новий продукт, у тому числі і каші, починають давати помалу (0,5 - 1 чайної ложки). Поступово об'єм порції збільшують, а консистенція каші стає густіше.
Зразкова схема введення прикорму кашами
1 день: 0,5-1 (5 гр) чайна ложка каші;
2 день: 1-2 (10 гр) ч. л.;
3 день: 6-7 (40 гр) ч. л.;
7 день: 18-20 (100 гр) ч. л.
Ще близько двох тижнів дитина продовжує отримувати прикорм вибраною кашею. Це робиться для звикання малюка до нової їжі і виключення можливої алергічної реакції.
Через дві-три тижні після початку введення прикорму і за умови, що дитина не показала ніяких порушень роботи організму, можна починати давати наступний злак або інший вид прикорму.
Починати годування краще уранці.
Після прийому каші можна прикладати дитину до грудей.
З часом порція прикорму увесь час збільшується, поки не зможе повноцінно замінити одне годування. Розмір порції залежить від віку і ваги дитини :
в 7 міс. об'єм порції складе близько 150 мл;
у 8 міс. - близько 180 мл;
у 9 міс. - близько 200 мл.
Кашу можна змішувати з фруктами або овочами тоді, коли дитина вже пробувала кожен продукт окремо!
Дмитрякова Галина Миколаївна
міський дитячий гастроентеролог
асистент кафедри дитячих хвороб ФПО ЗДМУ