Сайт поддерживается
ведущими специалистами кафедр
Запорожского государственного
медицинского университета
Укр   |   Рус

  Основні принципи здорового способу життя та загартовування

  Основні принципи здорового способу життя та загартовування
  1. Дотримання температури в домашніх приміщеннях 20оС,  вологості 50-70%.
  2. Харчування продуктами, які історично характеризують місце народження; не зловживати продуктами швидкого приготування або з консервантами та стабілізаторами, закордонними ласощами і фастфудом; обов'язковий режим із повноцінним сніданком, обідом, вечерею; оптимальна порція – об'єм двох долонь.
  3. Одяг з натуральних тканин, вільний, не стискуючий частини тіла; білизна із бавовни; багатошарова одежа при зниженні температури в приміщенні чи на вулиці.
  4. Щоденний душ з використанням гіпоалергенних шампуней і гелей на безмильній основі з елементами загартовування (поступовим зниженням температури води на 0,5-1оС, до +28оС).
  5. Не використовувати хімічні речовини для прибирання, прання, миття посуду з різким запахом чи подразнюючим ефектом.
  6. Активний образ життя, щоденні прогулянки та гра на вулиці не менше двох годин (тільки влітку уникати годин активного сонячного випромінювання), щорічна відпустка з отриманням позитивних емоцій на відпочинку.

  Основні принципи загартовування

  Загартовування водою – це найбільш ефективна форма підвищення загальної резистентності організму. Подразнюючий вплив води на шкірні рецептори та судини здійснюють загартовуючи ефект та підвищують адаптивні можливості організму. Водні процедури стимулюють обмін речовин, тонизують серцево-судинну і нервову системи. За інтенсивністю впливу на організм водні загартовуючі процедури можна розташувати в наступному порядку: вмивання, обтирання, обливання, душ, купання.

  Вмивання водою. У віці до 3 місяців проводять вмивання обличчя та рук водою температури +28оС, у віці 3-6 місяців – вмивання обличчя, рук, шиї водою температури +25…+26оС, у віці 6-12 місяців – вмивання обличчя, рук, шиї, грудей водою температури +24…+20оС.

  Вологі обтирання можна починати з 1 місячного віку. Їм повинно передувати сухе обтирання протягом 5-7 днів. Вологе обтирання краще проводити в ранкові години із загальногігієнічною метою. Вологою рукавичкою із фланелі або м’якої шерстяної тканини розтирають до почервоніння руки, груди, живіт, спину, сідниці, ноги (кінцівки розтираються від периферії до центру) з наступним обтиранням сухим рушником. Температура для дітей 1-го року життя +33…+35оС зі зниженням до +27…+29оС (кожні 4-5 днів на 1оС). Для дітей 2-4 років межі температурних коливань від  +32…+33оС до +24…+25оС. 5-7 років – з +30…+32оС до +20…+21оС, школярам – з +30 до +16…+18оС. Тривалість процедури 2-5 хвилин, тривалість курсу 1,5-2 місяці.

  Обливання. З перших тижнів життя після гігієнічної ванни дитину слід обливати 2-3 л води більш низької температури. Знижуючи температуру води на 1оС кожні 4-5 днів, довести її з +35…+36оС до +25оС. Після 1-го року можна проводити самостійні обливання з поступовим зниженням температури води до +19…+20оС. Дитину після обливання необхідно розтерти сухим рушником.

  Душ загартовуючий проводиться дітям з 9-10 місяців після курсу вологого обтирання. Температура води повинна бути приємною для дитини. Тривалість процедури від 1-1,5 хвилин дітям перших двох років життя до 3-5 хвилин – більш старшим. Початкова температура води +36оС зі зниженням на 1оС кожні 5-7 днів до +28оС.

  Плавання немовлят рекомендують з 2-3 тижневого віку. Заняття слід проводити через 1-1,5 годин після їжі. Плаванню повинен передувати легкий масаж та вправи для кінцівок, що імітують рухи пловця (по 10-15 рухів за 20-30 секунд). Плавання починають в побутовій ванні. На дно ванни укладується килимок або гофрована резинова доріжка. Вуха дитини можна закрити легкими тампончиками із гігроскопічної вати, злегка змащеної кремом. Підтримка дитини здійснюється «шапочкою русалки» або спеціальним надувним кругом. Процедура плавання поступово збільшується з 10-15 хвилин до 40-50 хвилин з одночасним зниженням температури води з +36…+37оС до +30…+33оС (знижувати на 1оС кожні 4-5 днів).

  При плаванні необхідно дотримуватись принципу поступовості. Протягом 1-го року життя дитина послідовно може засвоїти наступні навички:

  Ці процедури можна брати за основу при загартовуванні в домашніх умовах дітей як до одного року життя, так і старшого віку без обмежень.

  Необхідно пам’ятати, що загартовуючий ефект може бути досягнутий тільки при систематичному проведенні загартовування.

   

  Шумна Таміла Євгенівна,
  д.мед.н, доцент кафедри факультетської педіатрії ЗДМУ

  Минута позитива

  Шаги к здоровью

  Социальный проект
  для детей и родителей, будущих мам,
  врачей-педиатров, семейных врачей, неонатологов.

  Сайт сопровождается ведущими специалистами кафедр
  Запорожского государственного медицинского университета

  Мы:    babykrok@gmail.com

  Задать вопрос
  Все права защищены © Шаги к здоровью