Обережно, кліщі!
Кліщі живуть у траві, люблять тінисті місця (під деревами і кущами). Максимальна активність іксодових кліщів припадає травень-червень, коли встановлюється більш-менш тепла погода. Для України велике значення в поширенні бореліозу мають Ixodes ricinus (собачий кліщ), Ixodes persulcatus (тайговий кліщ).
Іксодові кліщі є природним резервуаром (сховищем) для боррелий. Рід Borrelia, названий на честь французького мікробіолога A. Borrel, належить сімейству Spirochaetaceae. Внаслідок укусу інфікованої боррелиями кліща може розвинутися бореліоз (синоніми - хвороба Лайма, кліщовий бореліоз, Лайм-бореліоз).
Що таке бореліоз
Бореліоз - це природноочаговое інфекційне захворювання, протікає з ураженням шкіри, суглобів, серця, нервової системи, а також схильністю до рецидивуючого хронічного перебігу.
Інфікування боррелиями відбувається при укусі кліща. Борелії зі слиною кліща проникають в шкіру, де відбувається розмноження і накопичення збудника протягом 2-3-х днів, далі з током лімфи і крові збудник поширюється по всіх органах і системах.
Тривалість інкубаційного періоду становить від декількох діб до 30-32 днів, іноді до 52 днів, в середньому 14 днів.
У місці укусу кліща в 70% випадків утворюється червона пляма, яка протягом кількох днів збільшується, перетворюється в «кільцевидну еритему» або інша назва «мігруюча еритема».
«Кільцевидна еритема» представляє собою хворобливе, гаряче на дотик від рожевого до яскраво-червоного кольору ущільнення шкіри у вигляді кола або овалу з нерівними краями, розмір від 0,5 см до 20 см і більше. Протягом тижня центр блідне або набуває вигляду «синяка». «Кільцевидна еритема» може зберігатися до 2-3 тижнів, на її місці може залишитися лущення, пігментація шкіри.
Стадії бореліозу
Перебіг захворювання має кілька стадій.
1 стадія характеризується ураженням шкіри у вигляді «кільцеподібної еритеми» + загальноклінічні симптоми (нагадує ГРВІ: лихоманка, слабкість, біль у м'язах, сонливість, швидку стомлюваність), триває близько 1 місяця.
2 стадія триває 1-2-3 місяці, характеризується ураженням:
- нервової системи: менінгіт (ураження оболонок головного мозку), у 10% менінгоенцефаліт (ураження мозку і його оболонок), ураженням черепно-мозкових нервів - найчастіше лицевого нерва (парез лицьового нерва) і поразкою корінців спинномозкових нервів ( «простріли», паралічі м'язів кінцівок, порушення чутливості);
- великих суглобів (ліктьовий, колінний, тазостегновий, гомілковостопний) у вигляді хворобливості, порушення рухів, найчастіше уражається 1 суглоб, рідше 2-3;
- шкіри у вигляді висипу на кшталт кропивниці, кільцеподібної еритеми;
- серця (біль в області серця, задишка, порушення провідності за даними ЕКГ вигляді АВ блокад), печінки та інших органів.
У деяких випадках захворювання може перейти в хронічну рецидивуючу форму з результатом в інвалідність.
Голодний і насосала кліщ щелепи кліща
Як захистити себе від укусу кліща
Щоб уберегти себе і своїх близьких від кліщів, збираючись на природу, варто виконати наступні правила.
- Правильний одяг. Одяг повинен бути світлих відтінків, на світлому одязі його краще видно. Вибирайте футболки з довгими рукавами, заправляйте в штани, штани з гумкою внизу або заправляйте штанину в шкарпетки, на голову - головний убір. Бажано, щоб одяг щільно прилягала до тіла.
- Використання репелентів проти кліщів, що містять діетілтолуамід (ДЕТА) в концентрації 30-50%. Репеленти з концентрацією 30% забезпечують захист до 3-х годин, 50% -6 годин. Використовувати репеленти більшої концентрації не рекомендується. Репеленти бувають декількох видів: ті, що наносяться тільки на шкіру, і ті, що наносяться тільки на одяг. Тому дуже важливо перед застосуванням препарату уважно прочитати інструкцію.
- Правильне місце відпочинку. Поруч з відпочинку не повинно бути сміття. Вибирайте галявини з невисокою травою, які добре освітлюються сонцем, перевагу слід віддати пляжам без заходу в ліс, а також місцях з широкими доріжками, по краю яких немає трави.
- Самоогляд і взаємоогляд кожні 1-2 години під час відпочинку, а також по поверненню додому. Також необхідно оглянути домашніх тварин, букети, сумки, підстилки і все, що брали з собою на пікнік. Бажано випрати всі речі в воді температурою вище 60 ° С.
- Якщо виявили кліща, його не можна обпалювати вогнем, різко смикати. Краще видалити кліща в умовах медичного закладу (травмпункт, поліклініка і т.д.).
Як самостійно видалити кліща
Варіант 1. Міцною ниткою зробіть вузол на хоботку кліща. Кінці нитки намотати на руки, розхитуючи кліща повільно (протягом 10 хв і більше) з боку в бік, потім обережно тягнути його вгору до повного вилучення.
Варіант 2. Захопити кліща пінцетом якомога ближче до хоботка, потім обережно обертати кліща по колу (напрямок не має значення) до повного вилучення.
ОБОВ'ЯЗКОВО !!! Звернеться до лікаря якомога швидше.
НЕ МОЖНА!
- Поливати кліща олією або іншими речовинами, які будуть порушувати його дихання, тому що це може привести до того, що кліщ відригне свій вміст в рану, що збільшує ризик інфікування бореліоз.
- Різко смикати кліща, тягнути за тільце, тому що це може привести до роздавлювання кліща і попаданню вмісту в рану.
- Обпалювати кліща вогнем сірника.
- Викидати кліща, тому що для рішення про подальшу тактику ведення необхідно ідентифікувати кліща.
Намагатися не натискати на тільце кліща, тому що це може привести до розбризкування вмісту зі збудником і потрапляння в рану або слизові оболонки очей, порожнини рота.
Якщо ж сталося так, що головка залишилася в шкірі, місце укусу треба обробити спиртом і витягти голівку стерильною голкою (обробити спиртом, прожарити на вогні і ін.) Як скалку. Пам'ятайте, що головку видалити потрібно обов'язково, тому що максимальна концентрація борелій міститься в слині і слинних залозах кліща.
Куди можна принести кліща
Після того, як кліща видалили, його потрібно доставити в СЕС в найкоротші терміни по мірі можливості. Це важливо для ідентифікації кліща і розробки тактики ведення пацієнта. Для цього його поміщають в пробірку з щільною кришкою або банку з закруткою. Це потрібно для того, щоб кліщ не втік. Кліщ не повинен бути сухим, для цього на дно банки постелити вологу серветку. Дуже важливо доставити кліща живим !! Якщо з якоїсь причини кліщ загинув, був розірваний на частини, доставити те, що залишилося. Якщо час доставки кліща відстрочено, банку з кліщем можна помістити в холодильник на нижню полицю.
Обласна СЕС в Запоріжжі, вул. Рекордна 27, тел. (061) 2831746
Міська СЕС вул. миру 1
Тут можливо провести видалення кліща, його ідентифікацію, а також ПЛР обстеження кліща на бореліоз.
Антибіотикопрофілактика бореліозу
З метою профілактики призначають антибіотики пеніцилінового ряду, цефалоспорини 1-2 покоління, макроліди, тетрацикліни (дітям можна після 8 років) протягом 10 днів, дозування з урахуванням ваги і віку.
Левчук Тетяна Олегівна,
педіатр,
кафедра дитячих хвороб ФПО ЗДМУ