Сайт підтримується
провідними фахівцями кафедр
Запорізького державного
медико-фармацевтичного університету

  Кольки у новонароджених і грудних дітей.

  Кольки у новонароджених і грудних дітей

   У перші 3-4 місяці життя дитини найбільш часта причина болю в животі - кишкові кольки.

   Кишкові коліки зустрічаються у більш ніж 80% немовлят.  Це явище вважається нормальним і безпечним для здоров'я дитини.  З віком воно проходить самостійно.  Кишкові кольки проявляються гострим болем у животі, тому маленька дитина так голосно реагує на їх появу.  Молодим батькам слід бути готовими до цих функціональних порушень і постаратися максимально полегшити стан своєї дитини.

   Чому у дитини виникають кишкові кольки

   Кишкові коліки у новонароджених і грудних дітей пов'язані з  незрілістю шлунково-кишкового тракту, незрілістю нервової системи, несформованим мікробним складом кишківника,  великим вмістом в грудному молоці вуглеводів (молочного цукру), який викликає процеси бродіння.

   Перераховані вище фактори викликають порушення рухової функції кишківника у вигляді її посилення, що проявляється спазмами, або, навпаки, ослабленням,  здуттям.  Все це і викликає болі в животі.

   Як дізнатися, що у дитини болить живіт

   Новонароджена дитина реагує на різні подразники однаково - він плаче і занепокоїний.  Крик новонародженого ми чуємо, коли він голодний, коли виникає дискомфорт з різних причин.  Він реагує криком і на будь-які больові відчуття, включаючи біль у животі.

   Допомогти запідозрити саме біль в животі у новонародженого допомагають наступні спостереження:  під час годування занепокоєння дитини посилюється; він може відмовлятися від грудей матері; при пальпації живота посилюється занепокоєння дитини; порушення відходження газів може супроводжуватися здуттям живота - так званий метеоризм.

   Завжди насторожує зміна форми живота - здуття одних ділянок живота при западінні інших, особливо коли це супроводжується криком і занепокоєнням дитини.

   Як відрізнити коліки від іншого захворювання

   Для визначення кольок у дитини використовують правило «трійки»: Кольки з'являються до третього тижня життя дитини.

   - Кольки тривають приблизно три години на день.

   - Кольки тривають не менше трьох тижнів.

   - Кольки зазвичай зустрічаються в перші три місяці життя дитини.

   Якщо болі в животі у дитини пов'язані з кольками, то в проміжках між нападами у нього буде хороший стан, він буде активний і спокійний, у нього буде хороший апетит і він буде нормально набирати вагу.

   При кишкових кольках не повинні проявлятися наступні «симптоми тривоги»:  підвищення температури, блювота, кров у калі, блідість і холодний піт, порушення вагових збільшень, тахікардія.

   Якщо у дитини є хоча б один «симптом тривоги», необхідно терміново звернутися до лікаря.

   Як допомогти дитині з кишковими кольками

   Коли ми переконалися в наявності кишкових кольок у нашого малюка, слід відповісти на питання - що робити далі і як полегшити йому стан?

  Спокій і тільки спокій.  Дитина дуже тонко відчуває нестабільну психоемоційну обстановку в сім'ї.  У неспокійної мами в крові підвищується рівень гормонів тривоги, які викликають спазми кишечника у малюка.

   При грудному вигодовуванні, мама, яка годує повинна дотримуватися харчування, що виключає продукти, які сприяють газоутворення: капуста, гриби, бобові, велика кількість борошняної і солодкої їжі.

   Молочна суміш при штучному вигодовуванні підбирається виходячи з індивідуальних особливостей дитини.  Є спеціальні суміші, що зменшують кольки у дитини, до складу яких входять, як правило, пробіотики - молочнокислі бактерії.

   Дитині важливо відчувати тактильний контакт: під час болів можна взяти малюка на руки так, щоб його шкіра стикалася з шкірою мами.  Дитина відчуває себе в безпеці, це його заспокоює.

   У проміжках між годуваннями корисно робити гімнастику.

   Слід частіше гуляти на свіжому повітрі.  Під час прогулянок кольки, як правило, дитину не турбують.

   Після годування робіть вправу «стовпчик»: тримайте малюка у вертикальному положенні, притиснувши до грудей, на протязі 10 хвилин. Після годування можна зробити легкий масаж животика: погладити теплою долонею живіт в районі пупка за годинниковою стрілкою або покласти на живіт теплу тканину.

   Під час нападу допомагає «Танець від кольок»: ритмічні рухи матері з дитиною на руках і одночасне наспівування улюбленої пісні.

   Якщо кольки супроводжуються запором і метеоризмом можна зробити очищувальну клізму або газовідвідну трубку.

   Добре допомагають знімати кишкові кольки трав'яні настої, які можна придбати в аптеці: кропова вода, спеціальні чаї з фенхеля або ромашки.

   

   Дмітрякова Галина Миколаївна,

   міський дитячий гастроентеролог,

   асистент кафедри дитячих хвороб ФПО ЗДМУ

   

  Хвилина позитиву

  Кроки до здоров'я

  Соціальний проект
  для дітей і батьків, майбутніх мам,
  лікарів.

  Сайт супроводжується провідними фахівцями кафедр
  Запорізького державного медико-фармацевтичного університету

  Ми:    babykrok@gmail.com

  Задати питання
  Всі права захищені © Кроки до здоров'я