Сайт підтримується
провідними фахівцями кафедр
Запорізького державного
медико-фармацевтичного університету

    Інтернет залежність.

    Інтернет залежність

    На сьогодні інтернет залежність стала глобальною проблемою. Велика частина підлітків та молоді присвячують свій час віртуальному спілкуванню, інтернет іграм, перегляду різних відео. Чим менша дитина, тим більший ризик формування інтернет залежності, оскільки їм важче себе контролювати.

    В різних країнах світу інтернет – залежність - це визнана проблема, існують клініки для лікування залежності від віртуального життя (онлайн - гри, соціальних мереж).

    На даний час Інтернет - залежність не є психічним розладом за медичними критеріями (DSM-5 і МКБ-10). Однак, в нове видання МКБ-11 (2022) воно увійде та офіційно буде вважатися психічним розладом.

    Інтернет - залежність - це аддикція, відхилення в поведінці, при якому порушується почуття часу, реальності, втрачається критичне мислення та знижується контроль своїх вчинків. Людина стає пасивною, порушується режим сну. Розвивається психічна і фізична залежність.

    Інтернет - залежність характеризується нав'язливим бажанням ввійти до інтернету і неможливістю вчасно зупинитися. Вперше ця залежність була описана психіатром Айвеном Голберг ще в 1995 році. Опис інтернет - залежності грунтувався на описі розладів, пов'язаних з вживанням психоактивних речовин. Так само було виділено, що інтернет - залежність сприяє появі негативного стресового стану.

    Не зважаючи на те, що при інтернет - залежності немає діючої речовини, як наприклад, при вживанні алкоголю, наркотиків чи нікотину, проте механізм формування залежності дуже схожий. Оскільки будь-яка залежність - це психічна залежність, яка впливає на рецептори в центрі задоволення.

    Інтернет аддикція спостерігається у людей будь-якого віку, від малюків до дорослих. У століття технологій на зміну іграшок, книг і живому спілкуванню прийшов Інтернет, онлайн - ігри, соціальні мережі, чати і т.п. Вже з маленького віку батьки дають дитині подивитися мультик на планшеті або телефоні. Не помічаючи, що з плином часу, дитина вже не може без гаджета, вона стала дратівливою, емоційно неврівноваженою, порушився сон. Інші, звичайні ігри, іграшки їй вже не так цікаві. Таким чином батьки самі допомагають сформувати інтернет - залежність.

    Ознаки:

    - втрата контролю себе за гаджетом / комп'ютером,

    - заперечення своєї залежності та відкидання допомоги,

    - час перебування за гаджетом / комп'ютером збільшується,

    - погіршення успішності,

    - навꞌязливі думки про об'єкт залежності,

    - прояв агресії при обмеженні / заборону використання гаджета / комп'ютера,

    - ігнорування живого спілкування, прогулянок на вулиці і т.п.

    - часті перепади настрою,

    - порушення апетиту,

    - безсоння, чи сонливість, млявість,

    -дитина тримає в таємниць, що його цікавить в мережі.

     

    Залежність від онлайн – ігор, спілкування в соціальних мережах та хаотичне гуляння з одного сайту на інший – це форми інтернет – залежності які характерні для дітей та молоді.

     

     

    Що до цього призвело?

    - нерозуміння в родині, з друзями в реальному житті,

    - чутливість, вразливість,

    - почуття самотності,

    - складності адаптації в новому колективі, школі і т.п.,

    - нездатність / страх будувати відносини в реальному житті.

     

    Профілактика:

    - перш ніж дати дитині в руки гаджет / комп'ютер, необхідно пояснити правила безпечної поведінки в інтернеті, соціальних мережах, онлайн - азартних ігор і т.п. Розкажіть про ризики віртуального спілкування. Зверніть увагу дитини на ігри які розвивають / навчають.

    - стежте за тим, на яких сайтах дитина проводить час, де і з ким спілкується, регламентуйте час (не більше 2-х годин в день з перервами, для маленьких скоротити час до мінімуму).

    - проводите з дитиною активний відпочинок, цікавтеся його життям, стежте за його настроєм, психологічним станом.
    - заняття спортом.

    - творча діяльність.

    - при необхідності консультація психолога / психотерапевта.

     

    Анастасія Юріївна Кірєєнкова

    практичний психолог

    «Клініка, дружня до молоді»

     

    Хвилина позитиву

    Кроки до здоров'я

    Соціальний проект
    для дітей і батьків, майбутніх мам,
    лікарів.

    Сайт супроводжується провідними фахівцями кафедр
    Запорізького державного медико-фармацевтичного університету

    Ми:    babykrok@gmail.com

    Задати питання
    Всі права захищені © Кроки до здоров'я