Сайт підтримується
провідними фахівцями кафедр
Запорізького державного
медико-фармацевтичного університету

    Гіпогалактія. Лактаційний криз

    Гіпогалактія. Лактаційний криз

    Одна з найчастіших причин відмови від грудного вигодовування з боку жінки це гіпогалактія.

     Зниження вироблення молока називається гіпогалактіей.  Виділяють первинну гіпогалактію (недостатнє вироблення молока після пологів) і вторинну (розвивається після періоду нормальної лактації).

     

     Первинна гіпогалактія

     Первинна гіпогалактія зустрічається у 5% жінок.  Вона пов'язана з недостатнім виробленням пролактину (гормону лактації) внаслідок  генетичних факторів,  хронічних захворювань матері (цукровий діабет, патологія щитовидної залози, захворювання нирок і ін.),  акушерських факторів (гестози вагітності, важкі пологи, кесарів розтин, кровотечі),

     ятрогенних факторів (медикаменти для стимуляції родової діяльності можуть негативно позначитися на лактації в першу добу),  психологічні чинники (відсутність мотивації до годівлі грудьми, невпевненість в своїх силах),

     больові відчуття під час годування грудьми (тріщини сосків, хворобливі скорочення матки),  пізнє прикладання дитини до грудей (пізніше, ніж через годину після пологів),  порушення техніки прикладання до грудей,  годування по режиму.

     Причини вторинної гіпогалактії

     Серед причин вторинної гіпогалактії виділяють:  психічне перенапруження матері,  фізична втома, перевтома,  захворювання матері (гострі і хронічні),  нераціональне харчування матері, шкідливі звички (куріння, алкоголь і т.д.),  порушення техніки прикладання, тривалі перерви між годуваннями, відсутність нічних годувань.

     Лактаційний криз

     Не варто плутати гіпогалактію і лактаційний криз ( «голодні кризи», помилкова гіпогалактія).  При лактаційний кризах вироблення молока залишається на колишньому рівні, але потреба дитини не покриває.  Це пов'язано з особливістю розвитку дітей до року.  Для дітей до року характерні стрибкоподібні збільшення у вазі і зростанні.  Організм мами миттєво не може перебудуватися, на це потрібен час.  Тривалість лактаційного кризу (періоду переходу на виробництво більшої кількості молока) від 2 до 7 днів.  Терміни виникнення «голодних кризів» варіюються, але частіше можуть виникнути в 3-6 тижнів, а так само на 3,6,7 міс.

     Запам'ятати !!!  Лактаційний криз - це тимчасове явище.
     Ознаки нестачі молока

     Дитина примхлива, неспокійна, плаче під час або після годування.  Прикладання до грудей частіше, більше (12 разів на добу), деякі діти можуть «висіти на грудях» цілодобово.  Деякі мами відзначають, що груди стали більш порожні.  Немає відчуттів припливу молока.  При проведенні «тесту вологих пелюшок» відзначається зниження сечовипускання до 5-6 і нижче, сеча стає яскраво-жовтою з різким запахом.  Чи не набирає вагу (менше 125 г на тиждень), шкіра може стати в'ялою, нееластичною.

     Як би це не звучало страшно, але протягом тижня потрібно «тримати дитину упроголодь», тобто  не поспішати вводити суміш.

     Що потрібно робити!

     - У міру можливості усунути фактор, що викликає зниження лактації.

     При первинній гіпогалактії застосовують замісну терапію, препарати пролактину (призначає сімейний лікар або акушер-гінеколог).

     Нижче представлені заходи універсальні і підходять для боротьби з усіма видами гіпогалактії.

     - Заспокоїтися!  Лактацію можна відновити навіть з нуля.  Дуже важливий здоровий психологічний клімат в родині, підтримка близьких. Вірити в те, що ви можете годувати грудьми свою дитину!  Використовувати різні методики розслаблення (музика, прогулянки, відмова від перегляду ТБ, йога та ін), при необхідності скористатися седативними препаратами, сумісними з грудним вигодовуванням (призначає сімейний лікар або акушер-гінеколог).

     - Дуже важливий тілесний контакт під час і поза годування (носіння в слінгу).

     - Перевірити, чи правильно дитина бере груди (див. Ознаки правильного прикладання до грудей).

     - Збільшити частоту годувань (щогодини), не обмежувати час перебування біля грудей!  Пропонувати обидві груди на одне годування!  Не варто «накопичувати молоко», збільшуючи час між прикладаннями.

     - Обов'язкові 2-3 нічних годування!

     - Після годування спробувати зцідити груди. Нехай вийде зцідити лише краплю, але в наступну годівлю молока вже буде більше ніж ця краплю.

     - Масаж грудей, теплі, зігріваючі компреси, теплий душ кілька разів на день.

     - Організувати відпочинок!  Звести до мінімуму домашні справи, зосередитися на годуванні грудьми!

     - Переглянути харчування!  Харчування має бути повноцінним, збалансованим по всіх харчових речовин і вітамінів.  Дотримуватися водний режим, пити стільки, скільки хочеться, але не менше 1,5-2 л на добу.

     - Можна використовувати спеціальні аптечні чаї для підвищення лактації, трав'яні настої, вітаміни групи В (нікотинова кислота), вітамінно-мінеральні комплекси (підійдуть ті ж, що ви брали під час вагітності), спеціальне харчування для годуючих мам (наприклад, «Мама і Я»  ).

     Настій з насіння кропу.

     Склад: 1 ст.  л.  сухого насіння кропу.

     Приготування.  Залити насіння склянкою окропу і настояти в термосі 2 години.  Процідити.  Приймати по 1-2 ст.  ложки 3-6 разів на добу.

     Що робити НЕ потрібно !!!

     НЕ потрібно вводити суміш протягом тижня!  Це може привести до повної невдачі грудного вигодовування і переведення дитини на штучне вигодовування.

     НЕ потрібно додавати води дитині!

     НЕ потрібно застосовувати всілякі імітатори грудей (пустушки, пляшечки)!

     НЕ потрібно проводити контрольні зважування!  Як правило їх проводять в умовах поліклініки, в малознайомій, малокомфортній обстановці для малюка і мами, і як наслідок молока може бути виділено менше, ніж зазвичай.  До того ж обсяг молока на одне годування коливається протягом доби.

     НЕ потрібно впадати у відчай!

     Профілактика гіпогалактії

     Психологічна готовність, бажання годувати грудьми.

     Правильна техніка прикладання.

     Годування на вимогу, 2-3 нічних годування.

     Бажано годувати дитину в спокійній, тихій обстановці.

     Правильне, збалансоване харчування годуючої жінки.

     Повноцінний відпочинок.

     Відмова від шкідливих звичок.

     

     Левчук Тетяна Олегівна,

     кафедра дитячих хвороб ФПО ЗДМУ

     

    Хвилина позитиву

    Кроки до здоров'я

    Соціальний проект
    для дітей і батьків, майбутніх мам,
    лікарів.

    Сайт супроводжується провідними фахівцями кафедр
    Запорізького державного медико-фармацевтичного університету

    Ми:    babykrok@gmail.com

    Задати питання
    Всі права захищені © Кроки до здоров'я