Cон дитини
Здоровий дитячий сон - запорука здоров'я і гарного настрою Вашої дитини і гармонії в Вашій родині. Що ж потрібно для того, щоб дитина швидко і без капризів засинала, не турбувала маму з татом протягом ночі, а на ранок прокидалась відпочинувшою?
Де спати дитині
По-перше, шановні батьки, необхідно вирішити питання: де і з ким буде спати Ваша дитина? Найкраще, щоб вже після пологового будинку у нього було власне ліжечко в кімнаті батьків. Це оптимально до трирічного віку.
Ліжечко в окремій кімнаті прийнятне для дітей старше року. Бажано укладати дитину спати в мирній спокійній обстановці. Однак, в абсолютній тиші його сон стане чутливим до найменшого шуму. Так що все добре в міру.
Атмосфера в кімнаті дитини
Крім того, необхідно створити комфортні умови для засинання дитини.
Обов'язковою умовою є зволожене, прохолодне і чисте повітря. Оптимальна вологість повітря - 50-60%.
Бажано, щоб температура повітря в кімнаті, де спить малюк, не перевищувала 20 градусів С.
Не варто забувати про провітрювання приміщення хоча б раз на день і вологе прибирання максимум через день. Немає ніякої необхідності в килимах або м'яких іграшках, особливо для дітей раннього віку, оскільки вони збирають на себе велику кількість пилу.
При недотриманні цих нескладних параметрів дитина може прокидатися вночі з почуттям спраги. Це відбувається тому, що в теплих, сухих умовах швидше пересихають слизові оболонки. Згодом це закріплюється у вигляді рефлексу.
Ліжечко дитини
Що стосується самого ліжечка, матрац повинен бути рівний і пружний, щоб вага дитини не приводила до його деформації.
До дворічного віку виключаються будь-які подушки, тому що в цей період найбільш активно відбувається формування і розвиток нормальних вигинів хребта.
Пізніше оптимальними розмірами подушки для малюка будуть 40 на 60 см, а її товщина повинна бути приблизно дорівнює ширині його плеча.
Постільна білизна допускається тільки з натуральних тканин. Не забувайте, що прати його краще за допомогою дитячих порошків або звичайного господарського мила з достатнім полосканням, щоб мінімізувати можливість розвитку будь-яких шкірних алергічних реакцій.
Ковдра не повинна бути занадто великою і важкою.
Піжама дитини повинна бути зручною, з натуральних, приємних до тіла малюка, тканин.
Якісні зручні одноразові підгузки будуть сприяти спокійному сну всіх членів сім'ї.
Коли укладати спати дитини
Другим важливим питанням є час сну. Головним показником здорового сну є ранковий підйом без негативних емоцій.
До трьох місяців немовля проводить уві сні близько 20 годин, в 6 місяців близько 14-15 годин, в два роки - 13 годин, з 6 років порядку - 9-10 годин.
Що стосується немовляти, в першому триместрі життя йому необхідно 1-2 годування за ніч, з трьох до шести місяців одного годування буде досить. Пізніше біологічної потреби в нічному годуванні немає. Він може захотіти уваги, спілкування і відчуття безпеки, але адекватного вечірнього годування йому повинно вистачати до ранку.
Як вкласти спати дитину
По-третє, як же вкласти спати ваше чадо легко і без «не хочу»?
Необхідно правильне співвідношення фізичних і емоційних навантажень: для швидкого засинання дитина повинна втомитися фізично, а емоційних навантажень перед сном краще уникнути.
Для дітей важливо спільне приготування до сну - попросіть його допомогти Вам розстелити ліжко, укласти спати улюблену іграшку.
Чудовим способом поліпшення сну для дітей будь-якого віку є вечірнє купання. Це допоможе фізично втомитися і досить зголодніти. Улюблені іграшки або пінка для ванн (для діток старше 1,5 років) можуть бути додатковим джерелом позитивних емоцій малюка.
Після купання чудово підійде розслабляючий масаж. Це заспокоїть роботу нервової системи малюка і усуне негативні емоції, накопичені за цілий день, а також активізує обмін речовин. Використовують в основному погладжування і розтирання. Не забувайте про спільне розповідання або читання казок перед сном. Добра казка перед сном заспокоїть дитину після активного дня, викликаючи приємні сновидіння. Між Вами і дитиною формується спокійний доброзичливий контакт, Ви даруєте один одному любов і позитивні емоції.
Якщо Ви помітили, що ваш малюк скріпить зубами уві сні або мочиться в ліжко - це не привід для занепокоєння для дітей раннього віку. Найімовірніше, так відбувається через недосконалість рефлексів у мозку малюка, який розвивається. Ці явища рано чи пізно припиняються.
Поява нічних страхів у дитини найчастіше залежить від надто активних емоційних навантажень перед сном і від психологічної обстановки в родині. Найкращими ліками буде Ваша доброзичливість. Можна посидіти поруч, поки дитина знову не спатиме. Висміювання страхів дитини може привести до формування фобій і комплексів в майбутньому
Дитячий сон - один з важливих показників стану здоров'я дитини. Тому зайва сонливість, як і пробудження в незвичний час повинні стати «дзвіночками» для батьків, щоб звернутися до педіатра.
Ченцова Л.Р.
кафедра дитячих хвороб ФПО ЗДМУ