Анемія у дітей
Анемія є однією з найпоширеніших патологій дитячого віку. Даний стан характеризується зменшенням червоних кров'яних тілець в крові, які необхідні для доставки кисню до тканин організму. Існує велика кількість різних видів анемій як вродженого, так і набутого характеру. Найбільш часто у дітей діагностують залізодефіцитну анемію, викликану нестачею заліза, яке служить для утворення гемоглобіну, що входить до складу еритроцита (червоних кров'яних тілець).
Чому виникає залізодефіцитна анемія
Нестача заліза в організмі виникає внаслідок:
Зниження запасів заліза в організмі дитини: анемія у матері під час вагітності, багатоплідна вагітність, недоношеність, швидке зростання дитини.
Втрати крові: кровотечі у матері під час вагітності та пологів, кровотечі у плода і дитини різного походження (шлунково-кишкові, маткові і т.д.).
Зменшення всмоктування заліза в шлунково-кишковому тракті: різні запальні захворювання кишечника, явища дисбактеріозу, целіакія та ін.
Недостатнє надходження заліза: вигодовування неадаптованими сумішами, пізніше або неякісне введення прикорму, недостатнє споживання продуктів, багатих на залізо та ін.
Переважне вигодовування дітей молодшого віку коров'ячим або козячим молоком призводить до розвитку анемії, так як з них залізо погано всмоктується в шлунково-кишковому тракті. З грудного молока всмоктується близько 50% заліза, тоді як з молока тварин - лише 10%.
Необхідно також пам'ятати, що в продуктах залізо представлено в двох видах - гемове і негемове.
Гемове міститься в продуктах тваринного походження: червоне м'ясо, курка, риба.
Негемова форма заліза міститься в овочах і фруктах. Більш ефективно проходить всмоктування заліза з продуктів тваринного походження - від 15 до 35%, тоді як його негемове форма - від 2 до 20%.
Симптоми анемії та їх вираженість залежать від ступеня анемії, а також від її тривалості.
Ступінь залізодефіцитної анемії визначається лабораторно і залежить від кількості гемоглобіну в еритроцитах.
Розрізняють 3 ступеня:
легка (рівень гемоглобіну 109-100 г / л);
середня ступінь (гемоглобін 99-70 г / л);
важка анемія (рівень гемоглобіну нижче 70 г / л).
Однак слід пам'ятати, що є прихований дефіцит заліза (предлатентний і латентний). Тому, якщо у дитини тривалий час визначаються показники червоної крові на нижніх межах норми, необхідно провести контроль заліза в сироватці крові. Латентний дефіцит заліза вимагає медикаментозної корекції.
Симптоми анемії у дітей:
Блідість, слабкість, втома, задишка, головний біль, перебої в роботі серця, біль в серці, зміни смаку (бажання їсти цеглу, крейду, глину, землю), стоматит, заїди в куточках рота, карієс і дефекти емалі, ламкість нігтів і волосся, м'язова слабкість, закреп, затримка фізичного розвитку.
Анемія у дитини може стати причиною частих інфекційних захворювань.
Основні принципи лікування анемії у дітей
Продуктами харчування можна попередити недолік заліза, а заповнити наявний дефіцит можна тільки використовуючи препарати заліза.
Препаратами вибору є препарати заліза для прийому всередину.
Лікування не повинно припинятися після нормалізації рівня гемоглобіну в крові, необхідно заповнити сироватковий дефіцит заліза.
Переливання крові необхідно тільки за життєвими показаннями.
Дітям раннього віку доцільно призначати препарат заліза у вигляді крапель або сиропу, старшим дітям - у вигляді таблеток, капсул або драже.
Рекомендований прийом препаратів за 1-2 години до або після їди.
Вітамін С, який у великих кількостях міститься в рослинній їжі, допомагає засвоєнню заліза, тому, якщо дозволяє вік дитини, то препарати заліза рекомендовано запивати соками (апельсиновий, вишневий, гранатовий, яблучний).
Швидкість всмоктування заліза в шлунково-кишковому тракті збільшується також при підвищенні вмісту тваринного білка в раціоні харчування. Однак при впливі деяких харчових речовин (танін чаю, молоко, кава, злакові, овочі, яєчний жовток) всмоктування заліза сповільнюється.
Після нормалізації гемоглобіну прийом препарату необхідно продовжувати як мінімум 3 місяці. Критерієм відміни препаратів заліза може служити нормальний рівень сироваткового заліза.
Чим небезпечна анемія у дітей
Залізодефіцитна анемія при відсутності лікування призводить до порушення когнітивного розвитку дітей дошкільного віку, зниження працездатності, поведінкових розладів, зниження імунітету, дистрофічних змін внутрішніх органів.
При своєчасному і правильно встановленого діагнозі, а також адекватно підібраній дозі препарату заліза позитивна динаміка по аналізу крові повинна відзначатися на 2-3 тижні лікування. При відсутності належного ефекту необхідна консультація гематолога і подальше дообстеження.
Профілактика анемії у дітей
Профілактика спрямована на попередження нестачі заліза в організмі.
Тривалість природного вигодовування до 5-6 місяців. Якщо після 6 місяців дитина знаходиться виключно на грудному вигодовуванні, то необхідно своєчасне введення продуктів прикорму, збагачених залізом.
Діти, що знаходяться на штучному вигодовуванні, повинні отримувати адаптовані суміші.
Необхідно уникати використання цільного коров'ячого молока у дітей перших 12 місяців життя.
Дотримання режиму дня з достатнім перебуванням на свіжому повітрі, своєчасне лікування рахіту, гіпотрофії, ГРЗ, гельмінтозів, різних супутніх захворювань.
Сліпко Вікторія Олексіївна,
педіатр,
завідуюча ДІБВ дітей раннього віку ЗГДМБ №5